Pierwsza kobieta uhonorowana Nagrodą Turinga

| Technologia

Po raz pierwszy w swojej 40-letniej historii Nagroda Turinga, jedna z najbardziej prestiżowych nagród informatycznych, powędrowała w ręce kobiety. Obecnie 75-letnia Frances E. Allen została uhonorowana za swoją pracę nad technikami optymalizującymi wydajność komputerowych kompilatorów, czyli programów tłumaczących różne języki programowania pomiędzy sobą.

Allen w 1957 roku rozpoczęła pracę w IBM-ie. Wcześniej zdobyła tytuł magistra matematyki na Uniwersytecie Michigan. W momencie gdy przyjmowała się do pracy Błękitny Gigant kończył właśnie pracę nad Fortranem, pierwszym językiem programowania wysokiego poziomu. Przez kilkadziesiąt lat pracowała nad kompilatorami, tworzyła oprogramowanie analityczne dla Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), a ostatnio pomagała w pisaniu software’u dla superkomputera BlueGene.

Na emeryturę przeszła w 2002 roku. Pozostaje wciąż aktywna poświęcając swój czas na zachęcanie kobiet do studiowania informatyki.

Nagroda Turinga została ustanowiona w 1966 roku. Nazwano ją imieniem genialnego brytyjskiego matematyka Alana Turinga, jednego z twórców komputerów i informatyki.

Nagroda Turinga Frances E. Allen