Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę upamiętniającą 100. rocznicę Konstytucji marcowej

| Ciekawostki
Narodowy Bank Polski

Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadził do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską "100. rocznica Konstytucji marcowej". Zaprojektował ją Grzegorz Pfeifer. Ma ona średnicę 32 mm i masę 14,14 g.

Narodowy Bank Polski

Na awersie monety o nominale 10 zł znajduje się wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczpospolitej Polskiej. W tle widnieje faksymile preambuły Konstytucji (z zaginionego w czasie II wojny światowej egzemplarza ofiarowanego przez posłów marszałkowi Sejmu Wojciechowi Trąmpczyńskiemu). Na rewersie umieszczono wizerunek orła z medalu autorstwa Feliksa Łopieńskiego; medal upamiętniał 1. rocznicę uchwalenia Konstytucji. Tło stanowi fragment karty tytułowej ustawy zasadniczej.

Jak przypomniano w broszurze NBP, 17 marca 1921 r. kilka minut przed 17 Wojciech Trąmpczyński wypowiedział znamienne słowa: "Proszę tych Posłów, którzy są za ustawą konstytucyjną, tak jak została uchwalona w trzecim czytaniu, ażeby powstali". Później bez przeliczania głosów oświadczył: "Ogromna większość jest za ustawą. Ustawa w trzecim czytaniu została przyjęta". Na sali rozległy się brawa. Przyjęto dokument determinujący funkcjonowanie odrodzonej Rzeczypospolitej. Konstytucja marcowa była wzorowana na konstytucji III Republiki Francuskiej.

Narodowy Bank Polski moneta kolekcjonerska Konstytucja marcowa