Milion dolarów dla programisty

| Technologia

Amerykańska firma Netflix, specjalizująca się w wypożyczaniu płyt DVD z filmami, które można zamawiać za pośrednictwem Internetu, ogłosiła konkurs programistyczny, w którym główną nagrodą jest milion dolarów. Pieniądze otrzyma osoba, która pierwsza opracuje program, który o 10% poprawi trafność działania automatycznego systemu rekomendującego filmy użytkownikom serwisu Netflix.

Obecnie użytkownicy odwiedzający serwis proszeni są o ocenienie filmu, który pożyczyli. Następnie system poleca im podobne tytuły, których zestaw dobierany jest pod kątem preferencji każdego z użytkowników.

Reed Hastings, szef Netfliksa, który zdobył fortunę pisząc oprogramowanie uważa, że automatyczne rekomendacje to przyszłość. Stąd pomysł na ogłoszenie konkurs z ogromną nagrodą główną.

Zwycięzca musi poprawić dokładność systemu rekomendacji, który obecnie składa się z ponad miliarda wpisów. Użytkownicy przyznają każdemu z filmów od 1 do 5 gwiazdek i na tej podstawie system próbuje przewidzieć, jaką ocenę dany użytkownik może dać w przyszłości każdemu z 65 tysięcy tytułów znajdujących się w ofercie Netfliksa.

Jeśli konkurs nie wyłoni zwycięzcy, firma przyzna 50 tysięcy dolarów nagrody temu uczestnikowi, który poczyni największe ulepszenia w systemie rekomendacji. W takim przypadku konkurs będzie ogłaszany corocznie, aż do wyłonienia zwycięzcy.

Netflix konkurs programistyczny DVD