Nokia myśli o wykupieniu części Alcatela?

| Technologia
sxc.hu

Reuters dowiedział się nieoficjalnie, że Nokia rozważa podjęcie z Alcatelem rozmów dotyczących zakupu wydziału technologii bezprzewodowych francuskiej firmy. Podobno wstępne rozmowy na ten temat toczyły się już w 2012 roku i obie firmy mogą wrócić do negocjacji

O możliwym połączeniu sił przez Nokię i Alcatela-Lucenta mówi się od lat. Obie firmy muszą konkurować zarówno z rynkowym liderem Ericssonem, jak i z tanimi azjatyckimi Huawei czy ZTE. Anonimowe źródła zdradziły Reutersowi, że w Nokii rozpoczęto dyskusje na temat strategii firmy po sprzedaniu Microsoftowi wydziału produkcji telefonów komórkowych.

Eksperci uważają, że formalne rozmowy pomiędzy Nokią a Alcatelem-Lucentem będą mogły rozpocząć się dopiero po otrzymaniu przez Nokię pieniędzy od Microsoftu. Gigant z Redmond zapłaci Nokii 7,3 miliarda dolarów za przejęcie wydziału telefonii komórkowej. Wzmocni to Nokię finansowo i podniesie jej wiarygodność kredytową. Specjaliści szacują wartość bezprzewodowego biznesu Alcatela-Lucena na 1,49-2,03 miliarda dolarów. Jeśli dojdzie do połączenia wspomnianego działu Alcatela-Lucenta z Nokia Solutions and Networks, to udziały fińskiej firmy wzrosną na rynku infrastruktury bezprzewodowej z obecnych 18 do ponad 30 procent.

W przeszłości Nokia stworzyła wraz z Siemensem firmę Nokia Siemens Networks. Później Finowie odkupili udziały Siemensa tworząc Nokia Solutions and Networks. Teraz rozważają podobno kolejne przejęcie. Negocjacje będą zapewne trudne. Alcatel-Lucent od lat przeżywa kłopoty, jednak od początku bieżącego roku cena akcji firmy wzrosła o około 130%, a w czerwcu bieżącego roku nowy szef firmy Michel Combes ogłosił plan restrukturyzacji. Trudno będzie przekonać go zatem do sprzedaży części firmy. Ewentualne przejęcie może też zostać udaremnione przez francuski rząd, który może chcieć chronić Alcatela.

Nokia Alcatel-Lucent technologie bezprzewodowe