Tablet i phablet

| Technologia
Nokia

Podczas odbywającej się właśnie w Abu Zabi konferencji Nokia World fiński producent zaprezentował swoje pierwsze phablety i tablety. Konferencja zostanie zapamiętana także dlatego, że to ostatnie duże wydarzenie, podczas którego Nokia prezentuje tego typu urządzenia. Firma sprzedaje swój wydział produkcji smartfonów Microsoftowi.

Jednym z zaprezentowanych urządzeń jest 10,1-calowy tablet Lumia 2520 korzystający z systemu Windows 8.1 RT. W urządzeniu zastosowano technologię LTE i baterię o pojemności 8000 mAh, co ma pozwolić na 25-dniowy czas oczekiwania. Tablet korzysta też z czterordzeniowego procesora Snapdragon 800 taktowanego zegarem o częstotliwości 2.2 GHz i aparatu o rozdzielczości 6,7 megapiksela z optyką Carla Zeissa. Analitycy zauważają, że microsoftowy tablet Surface z systemem RT, a zatem z procesorem ARM, sprzedaje się słabo i Microsoft już odpisał wydane nań pieniądze, uznając je za stracone. Stąd może dziwić fakt pojawienia się kolejnego RT. Analitycy nie wykluczają, że po zakończeniu transakcji z Nokią Microsoft wypozycjonuje nowy tablet na niższy segment rynku.

Nokia

Nokia zaprezentowała też phablet - czyli połączenie smartfona z tabletem - Lumię 1520. Korzysta on z 6-calowego wyświetlacza o rozdzielczości Full HD (1920x1080), procesora Snapdragon 800 2,2 MHz i 20-megapikselowego aparatu. Nokia twierdzi, że maksymalny czas prowadzenia rozmów wynosi ponad 27 godzin przy połączeniach 2G i ponad 25 godzin przy połączeniach 3G. Muzykę można zać odtwarzać przez 124 godziny. Lumia 1520 ma przyciągnąć przede wszystkim użytkowników biznesowych. Dzięki większej przekątnej ekranu i dużej rozdzielczości na wyświetlaczu mieści się 6 kolum kafelków, co daje bezpośredni dostęp do większej liczby funkcji czy dokumentów, ponadto można wyświetlić większą wirtualną klawiaturę pozwalającą na bardziej wygodne pisanie.

Zarówno tablet jak i phablet korzystają m.in. z LTE, USB, Bluetooth, NFC i kart pamięci MicroSD.

Nokia od czterech kwartałów notuje wzrost sprzedaży smartfonów Lumia. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że od początku czerwca do końca września bieżącego roku klienci nabyli co najmniej 8 milionów takich urządzeń. To o kilka procent więcej niż kwartał wcześniej, kiedy to sprzedało się 7,4 miliona Lumii oraz ponaddwukrotnie więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Już za tydzień, 29 października, fiński koncern ogłosi swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał.

Nokia Lumia 2520 Lumia 1520 tablet phablet