Telefony Nokia coraz bliżej rynkowej premiery

| Technologia
Nokia

Pekka Rantala, były dyrektor Rovio, firmy produkującej Angry Birds, został prezesem ds. marketingu w firmie HMD Global Oy, która ma zamiar sprzedawać telefony komórkowe marki Nokia. W maju bieżącego roku Nokia i HMD podpisały umowę na wyłączność, w ramach której HMD zajmie się ponownym wprowadzeniem marki Nokia na rynek telefonów komórkowych. Nokia otrzyma tantiemy uzależnione od wielkości sprzedaży.

Rantala w latach 1994-2011 pracował w Nokii na różnych stanowiskach. Był odpowiedzialny za sprzedaż i marketing, doszedł do stanowiska starszego wiceprezesa ds. marketingu. Później przeszedł do Rovio. Ostatnio był prezesem zarządu firmy Jot Automation.

Produkowane przez HDM telefony i tablety Nokia będą działały pod kontrolą systemu Android. Pierwsze z nich - dwa smartfony - mają trafić na rynek pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku. HMD chce w ciągu najbliższych trzech lat zainwestować 500 milionów dolarów w globalny marketing urządzeń Nokia. Pekka otrzymał ważne zadanie. Ma ożywić markę Nokia na rynku telefonów komórkowych. To doświadczony marketingowiec, który wie, jak zarządzać globalnymi operacjami i zespołami ludzkimi. Jest też pasjonatem marki Nokia - stwierdził Arto Nummela, dyrektor HMD. Odpowiednia marka pozwala wyróżnić się na rynku telefonów komórkowych, a 96% użytkowników takich urządzeń słyszało o Nokii. To nasz unikatowy zasób. Wiemy, że ludzie na całym świecie są podekscytowani faktem, że pojawią się nowe urządzenia Nokia, a my ciężko pracujemy, by stworzyć piękne urządzenia, które konsumenci pokochają - dodaje Nummela.

Producentem urządzeń będzie FIH Mobile, firma należąca do Foxconna.

Nokia telefon Android Pekka Rantala HMD Global Oy