Nie taki Norishige Kanai wysoki, jak twittował

| Ciekawostki
Norishige Kanai/Twitter

Norishige Kanai przeprasza za żenującą pomyłkę, do jakiej doszło podczas pomiaru wzrostu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK). Okazuje się, że zmiana gabarytów Japończyka w warunkach mikrograwitacji wcale nie jest taka duża i mieści się w średniej. Zamiast o 9 cm mówi się teraz o zaledwie 2 cm.

Jest mi bardzo przykro z powodu zamieszczenia na Twitterze nieprawdziwych informacji - kaja się astronauta. Kanai nie ujawnił, skąd tak duży błąd pomiaru.

Poprzedni wpis 41-latka wywołał burzę w mediach społecznościowych i nie tylko, ale dowódca 55. misji Anton Szkaplerow podszedł do tych rewelacji sceptycznie i zarządził kolejne mierzenie. Okazało się, że wzrost Kanaiego wynosi 191 cm, a ponieważ na Ziemi ma on 189 cm, "urósł" tylko o 2 cm.

Nie miałem bólu pleców (de facto bóle szyi i ramion minęły), wątpiłem więc, że jestem 9 cm wyższy - komentuje po niewczasie astronauta. Dowódca Szkaplerow to weteran, mógł więc dostrzec takie rzeczy. Odczuwam ulgę, bo wydaje się, że [spokojnie] zmieszczę się w siedzeniu Sojuza.

Norishige Kanai astronauta wzrost Międzynarodowa Stacja Kosmiczna mikrograwitacja Anton Szkaplerow