Zamówiono już 4 miliony tanich laptopów

| Technologia

Rzecznik prasowy programu One Laptop Per Child (OLPC) poinformował, że kolejne trzy kraje – Brazylia, Argentyna i Tajlandia – złożyły zamówienia na tanie komputery na korbkę. Każdy z nich zakupi milion tanich komputerów dla swoich nieletnich obywateli.

Wcześniej podobnego zakupu dokonała Nigeria.

Wkrótce więc można spodziewać się uruchomienia produkcji komputerów, gdyż twórcy programu obiecali, że rozpocznie się ona gdy zamówionych zostanie pierwszych 5-10 milionów tanich laptopów.

Celem OLPC jest udostępnienie taniego komputera przenośnego dzieciom w krajach rozwijających się. Autorzy programu założyli, że powstaną laptopy z systemem operacyjnym Linux i procesorami AMD, które będą kosztowały 100 dolarów za sztukę. Pierwsze urządzenia tego typu wyceniono na 140 USD.

Twórcy projektu współpracują z rządami Chin, Indii, Brazylii, Argentyny, Egiptu, Nigerii i Tajlandii.

Pomysłodawcą projektu jest Nicholas Negroponte z Massachussetts Institute of Technology (MIT). Założył on, że komputer ma działać w środowisku pełnym kurzu i zanieczyszczeń, więc mogą z niego korzystać dzieci w indyjskich czy afrykańskich wioskach. Ponadto nie wymaga dostępu do sieci elektrycznej, gdyż jest napędzany korbą - 60 sekund jej kręcenia pozwala na 10 minut pracy. Komputer wyposażono w 500-megahercowy procesor, kolorowy wyświetlacz o przekątnej 7 cali, pamięć flash zamiast dysku twardego i łączność bezprzewodową w standardzie Wi-Fi.

Program wspierany jest m.in. przez Googleʼa, AMD i Red Hata.

OLPC One Laptop Per Child Nicholas Negroponte laptop na korbkę