Koniec pracy kosmicznego teleskopu

| Astronomia/fizyka
Europejska Agencja Kosmiczna

Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o zakończeniu misji Obserwatorium Kosmicznego Herschela. Największy w dziejach kosmiczny teleskop pracujący w paśmie podczerwieni przestał działać z powodu wyczerpania się zapasów helu.

Herschel został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną 14 maja 2009 roku. Na pokładzie miał 2300 litrów ciekłego helu, który służył do schładzania jego instrumentów do temperatury bliskiej zeru absolutnemu. Hel powoli odparowywał. Wczoraj po południu ostatecznie potwierdzono, że nadszedł kres pracy teleskopu. Podczas codziennej sesji komunikacyjnej prowadzonej przez stację naziemną na zachodzie Australii zauważono wzrost temperatury wszystkich instrumentów Herschela.

Przez 4 lata pracy teleskop dokonał ponad 35 000 obserwacji, pracował przez ponad 25 000 godzin, a uzyskane przezeń dane zostąły wykorzystane w około 600 programach naukowych.

KopalniaWiedzy niejednokrotnie informowała o pracy Herschela. Teleskop odkrył m.in. symbol nieskończoności w naszej galaktyce, pasy asteroid w pobliskich systemach planetarnych, zauważył, że czerwony nadolbrzym Betelgeza idzie na czołowe zderzenie ze ścianą pyłu, a przeprowadzone przezeń badania komety Hartley 2 wzmacniają teorię o kosmicznym pochodzeniu ziemskiej wody.

Obserwatorium Kosmiczne Herschela hel obserwacje teleskop