NASA zbudowała Oriona

| Astronomia/fizyka
Lockheed Martin

NASA poinformowała o zakończeniu prac nad Orionem. To pierwszy w historii pojazd zdolny do zawiezienia człowieka w głęboką przestrzeń kosmiczną, poza Księżyc. Orion ma w przyszłości polecieć w misji załogowej na Marsa. Początkiem tej podróży będą pierwsze testy kompletnego pojazdu, które rozpoczną się już 4 grudnia. To właśnie wtedy Orion ruszy w pierwszą podróż.

Orion składa się z modułu załogowego, serwisowego, systemu awaryjnego przerwania startu oraz adaptera umożliwiającego umieszczenie pojazdu na rakiecie nośnej. Obecnie pojazd znajduje się w Launch Abort System Facility w Centrum Lotów Kosmicznych im. Kennedy'ego. Wkrótce, 10 listopada, pojazd trafi na stanowisko startowe, gdzie zostanie umieszczony na rakiecie Delta IV Heavy. Stamtąd poleci w pierwszy lot testowy, Exploration Flight Test-1. Będzie on trwał 4,5 godziny. W tym czasie Orion oddali się od Ziemi na odległość około 5800 kilometrów. Od 40 lat żaden pojazd załogowy nie oddalił się tak bardzo od naszej planety.

Podczas drogi powrotnej Orion wejdzie w atmosferę Ziemi z prędkością niemal 32 000 km/h, a temperatura na jego powierzchni przekroczy 2000 stopni Celsjusza.

Orion NASA Mars kapsuła pojazd lot załogowy