PCAF pomoże na uszkodzone nerwy?

| Medycyna
Patrick Hoesly, CC

Pojawiła się nadzieja na regenerację zniszczonych połączeń nerwowych u osób, które doznały urazu rdzenia kręgowego lub udaru mózgu. Z dzisiejszego Nature Communications dowiadujemy się o badaniach przeprowadzonych przez naukowców z Imperial College London i Hertie-Institut z Uniwersytetu w Tybindze. Wynika z nich, że koaktywator P300/CBP (P300/CBP-associated factor - PCAF) może odgrywać kluczową rolę w uruchamianiu chemicznych mechanizmów reaktywacji nerwów.

Naukowcy wstrzyknęli PCAF myszy z uszkodzonym centralnym układem nerwowym i zaobserwowali zwiększenie się liczby odrodzonych włókien nerwowych.

Wyniki takie sugerują, że być może będziemy w stanie wywołać odpowiednie zmiany chemiczne wspomagające wzrost nerwów po uszkodzeniu centralnego układu nerwowego. Ostatecznym celem badań powinno być opracowanie farmaceutycznego sposobu na zachęcenie nerwów do wzrostu i naprawy oraz uzyskanie w ten sposób poprawy stanu zdrowia u pacjentów. Jesteśmy podekscytowani naszym odkryciem, ale należy zaznaczyć, że to dopiero wstępne spostrzeżenia - mówi profesor Simone Di Giovanni.

Naukowcy chcą sprawdzić, czy mysz leczona PCAF przynajmniej częściowo odzyska funkcje utracone przez uszkodzenie nerwów. Jeśli tak, może to być pierwszy krok ku opracowaniu leku i rozpoczęciu badań klinicznych.

Uczeni ciągle nie rozumieją, jak to się dzieje, że aksony obwodowego układu nerwowego są w stanie się regenerować, gdy tymczasem te z centralnego układu nerwowego niemal nie podejmują takich prób. Po uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego około 30% nerwów regeneruje się i często dochodzi do odzyskania utraconych funkcji. Naukowcy chcieliby doprowadzić do podobnej sytuacji w przypadku centralnego układu nerwowego.

Specjaliści z Londynu i Tybingi przyjrzeli się modelowi mysiemu oraz kulturom komórkowym i porównali odpowiedź obwodowego oraz centralnego układu nerwowego przyglądając się neuronom zwoju korzeni grzbietowych nerwów rdzeniowych. Neurony te łączą oba układy nerwowe. Odkryli, że istnieje mechanizm epigenetyczny, który odpowiada za regenerację nerwów. Gdy dojdzie do uszkodzenia nerwów obwodowego układu nerwowego, wysyłany jest sygnał, który włącza program odbudowy. Uczonym udało się zidentyfikować sekwencję reakcji chemicznych, która powoduje włączenie tego programu i odkryli, że jej kluczowym elementem jest właśnie PCAF.

PCAF centralny układ nerwowy udar rdzeń kręgowy uszkodzenie