Wątroba "pożera" mózg?

| Zdrowie/uroda
Kyle May, CC

Osoby z otyłością brzuszną są trzykrotnie bardziej od szczupłych narażone na utratę pamięci i demencję. Naukowcy prawdopodobnie dowiedzieli się właśnie, dlaczego tak się dzieje. Eksperci z Rush University Medical Center w Chicago stwierdzili, że wątroba i hipokamp, czyli struktura w której znajdują się ośrodki pamięci, wykorzystują tę samą proteinę PPARalpha. Wątroba używa jej do spalania tłuszczu z tkanki brzucha, a hipokamp - do obsługiwania pamięci.

U osób z otyłością brzuszną wątroba musi pracować dłużej, by zmetabolizować tłuszcz. W wyniku tej nadmiarowej pracy najpierw zużywa lokalne zasoby PPARalpha, a następnie pobiera go z innych części ciała, w tym z mózgu. Proteiny nie wystarcza zatem dla hipokampu, co negatywnie wpływa na pamięc i uczenie się.

Niepokojące związki nadmiaru tkanki tłuszczowej z negatywnymi zjawiskami w mózgu zauważono już wcześniej. W 2010 roku uczeni z Boston University School of Medicine stwierdzili, że im większa otyłość brzuszna w tym większym stopniu mózg kurczy się w starszym wieku.

PPARalpha hipokamp otyłość brzuszna wątroba