Panasonic producentem niezwykłych nagrywarek Blu-ray

| Technologia

Panasonic jest autorem pierwszych w historii nagrywarek Blu-ray, które potrafią odtworzyć nośniki Blu-ray Video. DIGA DMR-BW200 i DIGA DMR-BR100 nagrywają dane na nośnikach wielokrotnego zapisu BD-RE oraz jednokrotnego - BD-R. Mogą korzystać przy tym zarówno bezpośrednio ze źródła sygnału lub też z wbudowanego dysku twardego, na którym informacje zostały zapisane już wcześniej. W modelu DMR-BW200 znajduje się dysk twardy o pojemności 500 gigabajtów, a w DMR-BW100 o pojemności 200 GB.

Oba urządzenia pracują z jedno- (o pojemności 25 GB) i dwuwarstwowymi (50 GB) płytami Blu-ray.

DMR-BW200 wyposażona została w siedem tunerów telewizyjnych, odbierających sygnały cyfrowe i analogowe, zarówno ze stacji naziemnych jak i satelitarnych. Urządzenie jest w stanie jednocześnie nagrywać dwa programy. Oba są zapisywane na dysku twardym, lub też jeden na dysku twardym, a drugi na płycie BD-RE.

Procesory obrazów zamontowane w obu nagrywarkach potrafią w locie oczyszczać obraz ze wszelkich zakłóceń. Zastosowany w nich konwerter obrazu pozwala na zapisanie bardzo szczegółowego obrazu, gdy użytkownik zdecyduje się zmniejszyć rozdzielczość z HD na SD tak, by możliwe było nagranie danych na standardowej płycie DVD. Możliwa jest również konwersja w drugą stronę. Procesory potrafią podnieść rozdzielczość standardowego obrazu telewizyjnego, o ile jest on przekazywany za pomocą kabla HDMI.

DMR-BW200 i DMR-BR100 nagrywają płyty BD-RE, BD-R, DVD-RAM, DVD-R, DVD-R DL, DVD-RW, a potrafią odczytać informacje z BD-RE, BD-R, BD-Video, DVD-RAM, DVD-R/+R, DVD-R/+R DL, DVD-RW/+RW, DVD-Video, CD, CD-R oraz CD-RW.

Wymiary urządzeń to 430x85x330 milimetrów. Wysokość 85 milimetrów oznacza, że są to obecnie najniższe tego typu urządzenia dostępne na rynku.

Producent nie zdradził ceny obu nagrywarek, wiadomo natomiast że jako pierwsi kupią je Japończycy. Urządzenia będą dostępne w Kraju Kwitnącej Wiśni od 15 listopada.

Panasonic Blu-ray Diga DMB-BW200 Diga DMR-BR100 BD-Video BD