Być może już wkrótce główne aleje w Parku Miejskim w Ostrołęce będą miały „komiksowych” patronów

| Ciekawostki
Piotr Brichacek (Briho) - praca własna, CC BY-SA 3.0

Już niebawem główne alejki w Parku Miejskim w Ostrołęce mogą zostać nazwane na cześć nieżyjących polskich twórców komiksowych. Dwudziestego piątego listopada projekt zostanie rozpatrzony przez Radę Miasta.

Z propozycją nadania alejom i skwerowi takich nazw wystąpili Stanisław Orłowski i Tomasz Samsel.

Urząd Miasta Ostrołęki

Skwer z centralnej części Parku nazwano by Skwerem Polskiego Komiksu. Patronami głównych alejek mieliby zaś być: Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel), Janusz Christa, Szarlota Pawel, Jerzy Wróblewski, Mieczysław Wiśniewski, Tadeusz Raczkiewicz, Marian Walentynowicz, Bohdan Butenko, Bogusław Polch i Szymon Kobyliński.

Realizacja przedłożonej inicjatywy może przyczynić się do uatrakcyjnienia wizerunku [...] miasta nie tylko w regionie, ale także w perspektywie całego kraju. Tak spersonalizowane nazewnictwo alei parkowych z pewnością zwróci uwagę licznego i wciąż rozwijającego się polskiego środowiska komiksowego, na które składają się zarówno twórcy, jak i czytelnicy - napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

Tego typu miejscowego uhonorowania polskich autorów historii rysunkowych nie podjęła się do tej pory żadna miejscowość w Polsce, dzięki czemu drogi wewnętrzne w ostrołęckim Parku zyskają prawdziwie oryginalny i budzący zainteresowanie charakter. Rozpoznawalny punkt na mapie miasta może zaś zwiększyć walory turystyczne Ostrołęki - wyjaśniono.

Warto dodać, że kilka miesięcy temu w Ostrołęce utworzono szlak "Wiedźmińskie Drzewa". Pomniki przyrody (6 dębów szypułkowych i 1 jesion) zyskały następujące nazwy: Regis, Geralt z Rivii, Vesemir, Triss Merigold, Yennefer z Vengerbergu, Jaskier i Cirilla. Utworzenie szlaku było pomysłem Młodzieżowej Rady Miasta Ostrołęki, a konkretnie Mateusza Pęzy. Andrzej Sapkowski wydał, oczywiście, zgodę na wykorzystanie nazw z sagi "Wiedźmin".

Park Miejski nosi imię dr. Wiktora Stańskiego (1916-1981), lekarza o dużym wkładzie w walkę z gruźlicą na tym terenie (do Ostrołęki społecznik przyjechał 1 września 1961 r.). Prowadząc walkę z chorobami płuc, zwracał uwagę na rolę zieleni. Mieszkał nieopodal Parku Miejskiego w Ostrołęce; tutaj spędzał z bliskimi wolny czas.

Park Miejski Ostrołęka twórcy komiksowi aleje skwer Stanisław Orłowski Tomasz Samsel