Gelsinger opuszcza Intela

| Technologia
Intel

Z Intela odchodzi jeden z najbardziej znanych i doświadczonych pracowników. Pat Gelsinger, prezes ds. technologicznych, przepracował w firmie około 30 lat. Teraz obejmie stanowisko dyrektora wykonawczego w firmie EMC.

Gelsinger odchodzi z Intela już czwarty raz w swojej karierze. Zdarza mu się żartować, że jego matka narzeka, iż przez to, że jest ciągle zatrudniany przez Intela, nie zrobił doktoratu na Uniwersytecie Stanforda.

Gelsinger to już drugi weteran, który w bieżącym roku opuszcza Intela. W styczniu informowaliśmy, że z funkcji przewodniczącego zarządu odejdzie Craig Barrett.

Po odejściu Gelsingera większą rolę w firmie będą odgrywali Sean Maloney odpowiedzialny za marketing oraz Dadi Perlmutter, do którego zadań należy nadzorowanie rozwoju układów dla urządzeń mobilnych. Awans Perlmuttera na stanowisko prezesa ds. technologicznych oznacza, iż Intel chce w przyszłości skupić się na urządzeniach mobilnych. Może też oznaczać, że większą rolę będzie odgrywała fabryka w Izraelu, gdzie pracuje zespół świetnych specjalistów.

Maloney i Perlmutter będą zarządzali nowo utworzonym wydziałem Intel Architecture Gorup (IAG), który będzie odpowiedzialny za główne produkty Intela. W ramach IAG będzie działało sześć grup biznesowych - PC Client Group (ma skupiać obecne działania na rynku desktopów i urządzeń mobilnych), Data Center Group (serwery, chmury obliczeniowe, sieci i systemy do wydajnych obliczeń), Visual Computing Group (zaawansowane produkty do wizualizacji), Ultra Mobility Group (zaawansowane niewielkie urządzenia przenośne), Embedded and Communication Group (urządzenia wbudowane i telekomunikacja) oraz Digital Home Group (elektronika konsumencka, rozrywka). Drugim z najważniejszych działów firmy jest Technology and Manufacturing Group (TMG), w skład której wchodzą globalne zasoby produkcyjne koncernu.

Pat Gelsinger Intel Dadi Perlmutter reorganizacja