Photosynth już do pobrania

| Technologia

Microsoft zaprezentował wstępną wersję Photosynth - internetowej wtyczki i usługi tworzącej trójwymiarowe obrazy z wielu zdjęć.

Szczegółowo o Photosynth pisaliśmy już przed dwoma miesiącami.

Gary Flake, odpowiedzialny za projekt w firmie z Redmond, zastrzegł, że Photosynth nie jest jeszcze komercyjnym produktem.

Photosynth składa się z kontrolki ActiveX oraz umieszczonej na serwerze usługi pozwalającej na prezentację określonych zdjęć w zagregowanym widoku. Użytkownik może nawigować pomiędzy sklejonym zdjęciami tworzącymi trójwymiarowy obraz.

Podczas demonstracji przedstawiono w jaki sposób użytkownik może obejrzeć panoramę krajobrazu, przyjrzeć się mu z dowolnego kąta oraz dokonać zbliżeń fragmentów zdjęcia.

Według Microsoftu rozwój Photosytha zależeć będzie głównie od amatorów, aniżeli profesjonalnych fotografów. To właśnie ci pierwsi mogą dostarczyć dużo większą liczbę zdjęć z których będzie można tworzyć przestrzenne projekty.

Photosynth mógłby stać się w przyszłości uzupełnieniem innego produktu ze stajni Microsoftu - Virtual Earth 3D.

Próbną wersję oprogramowania można zainstalować ze strony http://labs.live.com/photosynth/default.html. Photosynth współpracuje na razie z przeglądarką Internet Explorer w wersji 6 i 7, jednak Microsoft chce udostępnić go również dla innych "browserów".

Photosynth Microsoft zdjęcia