Skóropodobny materiał z włókien z liści ananasa

| Ciekawostki
Ananas Anam

Piñatex to skóropodobny materiał wytwarzany z liści ananasa. Wynalazła go dr Carmen Hijosa, założycielka firmy Ananas Anam.

Hijosa odkryła właściwości włókien z liści ananasa, pracując w latach 90. jako konsultantka Product Development and Design Center of the Philippines. Zwróciła wtedy uwagę na Barong Tagalog, tradycyjne cienkie męskie koszule, które często wykonuje się właśnie z włókien liści ananasa. Przełomem było spostrzeżenie, że z włókien można uzyskać nietkany materiał (pani doktor porównuje proces do filcu i spilśniania).

W 2014 r. szereg różnych produktów z Piñateksu zaprezentowano w Królewskim College'u Sztuki w Londynie w ramach wystawy świeżo upieczonych doktorów. W 2016 r. Hijosie przyznano nagrodę Arts Foundation UK.

Twórcy wspominali o różnych zastosowaniach Piñateksu. Puma i Camper stworzyły z niego buty, a Ally Capellino torebki. Pojawiały się też wzmianki o antybakteryjnych, oddychających opatrunkach i ociepleniach domów.

Przed pocięciem i ułożeniem w warstwach, włókna z liści są suszone przez rolników. "Płótno" można farbować czy coś na nim nadrukowywać. W ten sposób uzyskuje się różne grubości i typy faktury, w tym skórzaną.

Odpady pozostałe po produkcji wracają do farmerów i mogą być wykorzystywane jako nawóz. By uzyskać 1 metr kwadratowy Piñateksu średniej grubości, trzeba 480 liści ananasa. Obecnie włókna pozyskuje się na Filipinach, a reszta procesu ma miejsce w Hiszpanii.

Piñatex jest sprzedawany w belach o szerokości 155 cm. Z witryny Ananas Anam można ściągnąć ulotkę z danymi technicznymi oraz analizę cyklu życiowego produktu. Część testów prowadzono w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

W 2014 r. cena Piñateksu wynosiła ok. 18 funtów za metr kwadratowy (na tapicerkę mebla potrzeba ok. 5 m2); dla porównania, skóra o tej samej powierzchni kosztowała między 20 a 30 GBP. Za dodatkową korzyść uznaje się też ograniczenie ilości odpadów poprodukcyjnych. Przed 2 laty pani doktor snuła plany, że od 2018 r. roczna sprzedaż Piñateksu będzie oscylować wokół 1 mln metrów kwadratowych.

 

Piñatex liście włókna ananas materiał Carmen Hijosa Ananas Anam