Niepewna przyszłość PlayStation?

| Technologia

Po zmianach, które zaszły ostatnio w kierownictwie firmy Sony, część analityków uważa, że konsola PlayStation 4 nigdy nie powstanie. Przypomnijmy, że w związku z kłopotami z PlayStation 3 zapadły pewne zaskakujące decyzje personalne.

Ken Kutaragi "ojciec PlayStation” i dotychczasowy prezes Sony Computer Entertainment Inc. (SCEI), czyli działu rozrywki japońskiej firmy, został powołany na stanowisko prezesa i przewodniczącego rady nadzorczej. Szefem SCEI został natomiast Kaz Hirai, dotychczasowy prezes Sony Computer Entertainment America (SCEA).

Hirai przyszedł do SCEA z oddziału Sony zajmującego się produkcją muzyki. Powszechnie uważa się, że ma on lepsze doświadczenie marketingowe i dobre kontakty z producentami gier komputerowych niż Kutaragi.

Dlatego też część analityków zaczęła przypuszczać, że zadaniem Hiraigeo w SCEI będzie przestawienie całego działu bardziej na produkcję oprogramowania, niż tworzenie nowych rozwiązań sprzętowych.

Mianowanie Hirai może oznaczać przechodzenie z produkcji sprzętu na produkcję oprogramowania. Nie potrafię sobie wyobrazić prac nad PlayStation 4 w takim układzie – mówi Yuta Sakurai, analityk z firmy Nomura.

Z drugiej jednak strony należy wziąć pod uwagę, że do każdej wyprodukowanej konsoli Sony dopłaca sporą kwotę, nawet 306 dolarów. Tak więc sukces finansowy firmy zależy od dobrej sprzedaży gier, na których można odbić sobie straty. Być może więc ostatnie zmiany nie oznaczają końca serii PlayStation i należy zgodzić się ze stwierdzeniem Paula Holmana, szefa Sony Computer Entertinment Europe, który powiedział: Opinia, że nie będzie PlayStation 4 ponieważ zaszły zmiany personalne jest zbyt daleko posunięta.

Obecnie wiadomo, że PlayStation 4 nie zadebiutuje przed rokiem 2010.

PlayStation Ken Kutaragi Kaz Hirai Sony Sony Computer Entertainment Inc. SCEI SCEA