Po 30 latach udało się zidentyfikować hiszpański „Ekskalibur”

| Humanistyka
Ajuntament de València

Po trzydziestu latach udało się zidentyfikować miecz znaleziony w 1994 roku w Walencji na ulicy Historiador Chabás. Natychmiast po odkryciu zabytek nazwano „Ekskaliburem”. Inaczej być nie mogło. Miecz znaleziono bowiem w grobie, był wbity w ziemię i spoczywał w pozycji pionowej. W oczywisty sposób kojarzył się więc z pierwowzorem z legend arturiańskich.

Ajuntament de València

Walencja (Valentia Edetanorum) została założona w 138 roku p.n.e. przez konsula Decimusa Juniusa Brutusa Callaicusa jako rzymska kolonia dla weteranów. „Valentia” pochodzi od rzymskiego słowa oznaczającego odwagę, a Edetanorum oznacza, że założono ją na terenie zamieszkanym przez iberyjskie plemię Edetanów. Osiemset lat po założeniu, w roku 714 Walencję podbili muzułmanie. Nazwali ją Balansiya. Miasto rozwijało się i w X wieku stało się regionalnym centrum handlowym. Na początku XI wieku na pozostających pod kontrolą muzułmanów terenach Półwyspu Iberyjskiego zaczęły powstawać niewielkie państewka, tajfa. Walczyły one między sobą i z chrześcijanami. W 1010 takie państewko, ogłoszone emiratem, powstało w Walencji i okolicach. Było targane walkami dynastycznymi i najróżniejszymi konfliktami.

Niezwykły miecz został znaleziony w islamskim domu znajdującym się w pobliżu dawnego rzymskiego forum. Ostrze ma 46 centymetrów długości i lekko zakrzywia się w stronę czubka. Głowica dekorowana jest płytkami z brązu i jest lekko karbowana, by łatwiej było ją trzymać w dłoni. Broń nie posiada jednak jelca. I to właśnie jej nietypowa budowa była przyczyną, dla której klasyfikacja trwała przez trzy dekady. Umiarkowana długość ostrza i jego zakrzywienie są typowe dla broni wizygockiej, z kolei brak jelca wskazuje na broń jazdy z okresu kalifatu. Dopiero dokładne zbadanie osadów, z których miecz wydobyto pozwoliło na datowanie broni na X wiek, zatem na okres muzułmański.

Datowanie wykonano, gdyż udało się zdobyć dofinansowanie z dorocznego grantu przyznawanego przez Radę Miasta Walencja. Grant na lata 2023–2024 w całości przeznaczono na analizę obiektów z metalu, więc naukowcy zajmujący się „Ekskaliburem” mogli o niego wystąpić.

To jedyny muzułmański miecz znaleziony na terenie Walencji. Dotychczas znaliśmy tylko jedną podobną broń – miecz odkryty w ruinach Medina Azahara. Był to wspaniały kompleks pałacowy i otaczające go miasto w pobliżu Kordoby. Ich budowę rozpoczął w 936 roku jeden z najwybitniejszych władców, kalif Abd-ar Raman III, który z czasem przeniósł tam swój dwór. Około 70 lat później pałac i miasto zostały splądrowane w wyniku wojny domowej, a zniszczenia dopełnili berberyjscy najemnicy.

Po 30 latach udało się zidentyfikować hiszpański „Ekskalibur”