Powrót historycznej misji załogowej SpaceX. Misja Mars 2020 przebiega zgodnie z planem

| Astronomia/fizyka
SpaceX

Ledwie wystartowała niezwykła misja Mars 2020, a NASA już szykuje kolejne atrakcje. Tym razem będzie to powrót na Ziemię astronautów wysłanych przez SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Historyczną misję podziwialiśmy 30 maja, a pojutrze, w niedzielę 2 lipca, będziemy mogli oglądać lot kapsuły Dragon do domu.

Kapsuła Dragon z astronautami Robertem Behnkenem i Douglasem Hurleyem odłączy się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w niedzielę o godzinie 1:34 czasu polskiego, a o godzinie 18:42 wyląduje w jednej z 7 stref lądowania na Atlantyku lub Zatoce Meksykańskiej. Bezpośrednia transmisja z ceremonii pożegnania załogi SpaceX Dragon Demo-2 oraz całego wydarzenia rozpocznie się już w sobotę 1 lipca o godzinie 17:10 czasu polskiego. Relację będzie można śledzić na stronach NASA.

Tymczasem NASA informuje, że Mars 2020 przebiega zgodnie z planem. Misja wystartowała dzisiaj o godzinie 13:50 czasu polskiego. W ciągu ostatnich dwóch godzin doszło do oddzielenia kolejnych stopni rakiety nośnej i oddzielenia pojazdu, który dolecieć do Marsa.

Pół godziny po tym ostatnim wydarzeniu łazik Perseverance nawiązał łączność z Ziemią, potwierdził, że wszystko przebiega jak należy oraz że znalazł się na drodze na Czerwoną Planetę.

Lądowanie Mars 2020 odbędzie się w lutym przyszłego roku. Warto tutaj przypomnieć, że niedawno w kierunku Marsa wystartowały też dwie inne misje: Hope Mars Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz chińska Tianwen-1.

Powrót historycznej misji załogowej SpaceX Misja Mars 2020 przebiega zgodnie z planem