Wśród odnawianych artefaktów z Przylądka Adare'a odkryto ciasto sprzed ponad wieku

| Ciekawostki
Antarctic Heritage Trust

Wśród artefaktów z Przylądka Adare'a znajduje się puszka z ciastem z owocami firmy Huntley & Palmers sprzed ponad 100 lat. Wydaje się, że pozostawiła ją grupa północna z Ekspedycji Terra Nova Roberta Scotta, ponieważ zgodnie z dokumentacją, taki produkt znalazł się na jej wyposażeniu.

Antarctic Heritage Trust

Choć puszka nie wglądała zbyt obiecująco, ponoć samo ciasto prezentowało się i pachniało naprawdę nieźle.

Podczas prac konserwatorskich usunięto rdzę, przeprowadzono też chemiczną stabilizację i powlekanie puszki. Oprócz tego specjaliści odnawiali papier pakowy oraz etykietę.

[...] Znalezienie tak idealnie zachowanego ciasta w ostatniej drobnej partii niezidentyfikowanych i poważnie zardzewiałych puszek było niemałym zaskoczeniem. W warunkach antarktycznych to idealny wysokoenergetyczny pokarm [...] - podkreśla Lizzie Meek.

Od maja zeszłego roku w Canterbury Museum nad artefaktami z Przylądka Adare'a pracował zespół 4 konserwatorów. Duży projekt zakończył się w lipcu 2017 r. W dalszym etapie Antarctic Heritage Trust zamierza odnowić tamtejsze zabudowania (pozostały one po ekspedycjach Carstena Borchgrevinka i Roberta Scotta z końca XIX i początku XX w.).

Ponieważ stanowisko ma status Szczególnie Chronionego Obszaru Antarktyki, po odnowieniu zabudowań wszystkie artefakty muszą powrócić na Przylądek.

Przylądek Adare'a puszka ciasto z owocami Huntley & Palmers grupa północna Ekspedycja Terra Nova Robert Scott