Skrajnie wykorzystywany i zabijany

| Nauki przyrodnicze
ken, CC

Błonkówki Reclinervellus nielseni są mistrzyniami manipulacji swoimi ofiarami - pająkami zombi, które bez odpoczynku przez 10 godzin budują dla nich specjalną sieć z kokonem do przepoczwarczenia.

Zespół Keiza Takasuki z Uniwersytetu Kobe podejrzewa, że larwy pasożyta wykorzystują hormon, prawdopodobnie spokrewniony z ekdysteroidami, który bardzo przypomina hormon wytwarzany przez same Cyclosa argenteoalbaSubstancja ta [...] może oddziaływać na układ endokrynny pająka, prowadząc do nadaktywności i niezwykłych zachowań związanych z budową sieci.

Japończycy schwytali pająki w kapliczkach w miastach Tamba i Sasayama. Podczas obserwacji w laboratorium okazało się, że część zwierząt padła ofiarą błonkówek, które złożyły w nich bądź na nich jaja. Każdy z napadniętych C. argenteoalba pracował niestrudzenie przez ok. 10 h, by stworzyć niezwykle wytrzymałą pajęczynę z kokonem i błyszczącymi dekoracjami. Stało się to tuż przed wejściem owadów w stadium poczwarki.

Autorzy raportu z The Journal of Experimental Biology stwierdzili, że pajęczyna zwierała tyle nici, że była 2,7-40 razy bardziej wytrzymała od pajęczyny wykorzystywanej do odpoczynku czy chwytania posiłku.

Po ukończeniu pajęczyny larwy wprowadzały się do kokonu, a pająk był wabiony na środek sieci i zabijany.

Japończycy odkryli, że dekoracje odbijają promienie UV, co prawdopodobnie zapobiega uszkodzeniu przez ptaki czy duże owady.

Reclinervellus nielseni błonkówki Cyclosa argenteoalba pająk pasożyt kokon przepoczwarczenie hormon Keizo Takasuka