Rekordzistka przeżyła aż 99 lat z odwróceniem trzewi i lewokardią

| Medycyna
Photo courtesy of Bentley family

Rose Marie Bentley, 99-letnia dawczyni ciała do celów edukacyjnych z Oregonu, jest najstarszą znaną osobą z rzadką nieprawidłowością anatomiczną - odwróconym położeniem trzewi (situs inversus) z lewokardią, czyli sercem zlokalizowanym w lewej połowie klatki piersiowej.

Studenci z Oregon Health & Science University (OHSU) mogli się zapoznać z jej anatomią w marcu zeszłego roku.

Wiedziałem, że coś jest nie tak, ale musiała minąć chwila, nim dotarło do mnie, jak była zbudowana - opowiada dr Cam Walker, profesor anatomii z OHSU.

Odwrócone położenie trzewi z lewokardią występuje raz na 22.000 urodzeń. Często wiąże się z zagrażającymi życiu problemami kardiologicznymi itp. Pani Bentley może być najstarszą znaną osobą z tą nieprawidłowością. Literatura medyczna opisuje tylko 2 przypadki innych starszych pacjentów, który przeżyli powyżej 70. r.ż. Walker nie natrafił na wzmiankę o kimś mającym ponad 73 lata, wygląda więc na to, że pani Bentley pobiła rekord o 26 lat. Wg profesora, tylko jedna osoba na 50 mln urodzonych z situs inversus z lewokardią żyje wystarczająco długo, by osiągnąć dorosłość.

Rodzina pani Bentley nie przypomina sobie, by miała ona jakieś przewlekłe choroby/dolegliwości z wyjątkiem zapalenia stawów. W ciągu życia usunięto jej 3 narządy (macicę, pęcherzyk żółciowy i wyrostek), ale tylko chirurg wycinający wyrostek robaczkowy odnotował jego niezwykłe położenie.

Po pięćdziesiątce Rose Marie przeszła histerektomię. Lekarze już wtedy chcieli usunąć wyrostek, ale nie mogli go znaleźć. Apendektomię przeprowadzono więc w późniejszym czasie.

Żadne z dzieci Bentley nie wiedziało o przypadłości matki. Wg nich, matka także nie miała pojęcia o situs inversus z lewokardią.

Moja matka uważałaby, że to świetne - mówi, komentując uwagę poświęconą Rose Marie, jej córka Louise Allee.

Większość dorosłego życia pani Bentley, matka pięciorga dzieci, spędziła na wsi w pobliżu miasteczka Molalla, gdzie prowadziła z mężem sklep spożywczy. Udzielała się w kościelnym chórze, uwielbiała pływać i uprawiała przydomowy ogródek. Po przejściu na emeryturę w 1980 r. państwo Bentley odwiedzili większość amerykańskich stanów, podróżowali też za granicę.

Oboje, Rose Marie i James, zdecydowali się na udział w OHSU Body Donation Program. Zainspirował ich do tego wiersz.

Rose Marie zmarła ok. 13 lat po mężu 11 października 2017 r.

Rose Marie Bentley odwrócone położenie trzewi situs inversus lewokardia