Poszukają Obcych w 20 000 nowych systemów

| Astronomia/fizyka
Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Nowe dane naukowe skłoniły SETI Institute do poszukiwania życia pozaziemskiego w miejscach, które jeszcze niedawno odrzucano, jako nie rokujące zbyt dużych nadziei. Poszukiwania życia rozszerzono na 20 000 czerwonych karłów. "To może być jeden z tych przypadków, w których starszy oznacza lepszy. W starszych systemach życie miało więcej czasu by ewoluować" - mówi Seth Shostak z SETI.

W ramach przewidzianego na dwa lata projektu zdecydowano o wybranie 20 000 najbliższych czerwonych karłów z listy 70 000 takich gwiazd. Zostaną one zbadane za pomocą Allen Telescope Array, składającego się z 42 anten. Naukowcy będą poszukiwali sygnału w zakresie 1-10 GHz. Połowa tych długości leży w zakresie tzw. 'magicznych częstotliwości'. To częstotliwości wprost powiązane ze stałymi matematycznymi. Sądzimy, że jeśli obca cywilizacja nadaje sygnał, to najrozsądniej byłoby to zrobić na tych właśnie częstotliwościach - mówi Gerry Harp z SETI.

Dotychczas naukowcy z SETI nie przyglądali się czerwonym karłom, gdyż ich ekosfera jest bardzo mała. Najnowsze badania wskazują jednak, że energia gwiazdy może być transportowana z oświetlonej do nieoświetlonej części planety, dzięki czemu większość jej powierzchni może nadawać się do podtrzymania życia. Co więcej nowe dane sugerują, że od 16 do 50 procent czerwonych karłów ma planety w ekosferach. To odsetek porównywalny, a może nawet większy, niż w przypadku gwiazd podobnych do Słońca - oświadczyli specjaliści z SETI Institute.

SETI Institute czerwony karzeł sygnał życie