SSD coraz bardziej atrakcyjne cenowo

| Technologia
SanDisk

Szybko spadające ceny SSD powodują, że urządzenia te stają się coraz groźniejszą konkurencją dla tradycyjnych dysków twardych. W bieżącym roku SSD znajdą się w ponad 25% nowych laptopów. W 2017 roku ich udział w rynku wzrośnie do ponad 40%. Analitycy przewidują, że do roku 2017 różnica w cenie 1 gigabajta pojemności SSD i HDD nie będzie większa niż 11 centów. oznacza to, że 250-gibatajtowy SSD nie powinien być droższy od HDD o więcej niż 28 USD.

Bieżący kwartał jest już czwartym z rzędu, w którym ceny SSD spadają o ponad 10%. Mimo tak znacznego spadku cen liczba sprzedawanych urządzeń zawiodła analityków, którzy sądzili, że urządzenia te będą się lepiej sprzedawały. Producenci i dystrybutorzy pecetów wstrzymują się z zakupami SSD gdyż sprzedaż notebooków jest mniejsza niż przewidywano. Mimo to 256-gigabajtowe SSD zbliżą się cenowo do HDD zatem w przyszłym roku zwiększy się udział SSD na rynku notebooków biznesowych - mówi Alan Chen z DRAMeXchange.

Jeszcze w 2012 roku średnia cena gigabajta HDD wynosiła 9 centów, a za SSD płacono 99 centów. Od tamtej pory widoczny jest błyskawiczny spadek cen SSD. W roku 2013 gigabajt kosztował 68 centów wobec 8 centów HDD, w roku 2014 cena SDD spadła do 55 centów za gigabajt, a HDD zmniejszyła się do 7 centów. Szacunki na rok bieżący mówią o cenie 39 centów za gigabajt SSD i 6 centach za HDD. W roku 2017 za gigabajt SSD trzeba będzie zapłacić 17 centów, a cena HDD utrzyma się na poziomie 6 centów. Oznacza to, że w handlu detalicznym średnia cena 1-terabajtowego HDD wyniesie w bieżącym roku 60 USD, a SSD o tej samej pojemności będzie sprzedawany średnio za 390 dolarów. W roku 2017 cena HDD utrzyma się na tym samym poziomie, a SSD spadnie do około 170 dolarów.

SSD HDD cena