Samsung przedstawia napęd SSD dla Windows Visty

| Technologia

Samsung przygotował na potrzeby systemu Windows Vista pamięci masowe typu SSD (solid state disk) o pojemności 4 gigabajtów. Tego typu urządzenia będą wykorzystywane równolegle z tradycyjnymi dyskami twardymi. SSD Samsunga zostało zbudowane z szybkich pamięci flash typu NAND. Ich zastosowanie pozwoli na zwiększenie wydajności całego systemu dzięki przyspieszeniu operacji wejścia/wyjścia w Windows Vista.

W najnowszym OS-ie Microsoftu znajdzie się technologia Windows ReadyBoost. Odpowiada ona za składowanie potrzebnych w czasie pracy danych w pamięci urządzenie SSD. Składowanie odbywa się w tle, niewidocznie dla użytkownika. Gdy ten potrzebuje jakichś danych, są one przesyłane właśnie z SSD a nie z dysku twardego. Różnica w tempie dostarczenia potrzebnych danych może być ogromna, gdyż dysk twardy może odpowiedzieć w ciągu sekundy na 100-200 zapytań, natomiast SSD Samsunga nawet na 5000 zapytań.

Ponadto technologia Windows ReadyBoost kompresuje informacje na SSD tak, że w 4-gigabajtowym urządzeniu Samsunga będzie można przechować do 8 GB danych.
Nowa pamięć koreańskiej firmy może także współpracować z przyszłymi hybrydowymi dyskami twardymi.

Urządzenie wykorzystuje interfejs ATA, a Samsung przygotowuje też model przystosowany do współpracy z USB.

SSD Windows Vista solid state disk pamięci masowe Samsung Microsoft