Wakacyjna przygoda co się zowie

| Humanistyka
Jönköpings läns museum

Pływając podczas wakacji w jeziorze Vidöstern w Tånnö w regionie Jönköping w Szwecji, 8-letnia Saga Vanecek znalazła miecz z okresu przedwikińskiego. Początkowo mówiono, że broń ma 1000 lat, ale teraz eksperci z miejscowego muzeum (Jönköpings läns museum) sądzą, że liczy sobie 1500 lat.

Jönköpings läns museum

Nie codziennie zdarza się, by nastąpić w jeziorze na miecz - podkreśla Mikael Nordström z Muzeum.

Przez suszę poziom wody w jeziorze był bardzo niski. Gdyby nie to, Saga zapewne nie dokonałaby swojego odkrycia.

Najpierw jej ojciec sądził, że 8-latka znalazła nietypowo ukształtowaną gałąź. Po bliższych oględzinach okazało się jednak, że patyk ma rękojeść, dlatego sprawą zajęli się specjaliści z muzeum, którzy potwierdzili, że to doskonale zachowany miecz. Zarządzone wykopaliska nadal trwają. Jak dotąd archeolodzy natrafili na broszę, która pochodzi mniej więcej z tego samego okresu, co miecz i monetę z XVIII w.

Po konserwacji miecz trafi na wystawę. Choć dziewczynka znalazła go dość dawno temu, wiadomość trzymano w tajemnicy, by dać archeologom więcej czasu na spokojną pracę.

Miecz ma 85 cm długości i składa się zarówno z metalowych, jak i drewnianych elementów. Nie wiemy, skąd wziął się w jeziorze - mówi Nordström, dodając, że obecność broszy sugeruje jednak np. złożenie ofiary.

Saga Vanecek jezioro Vidöstern Jönköping miecz okres przedwikiński Mikael Nordström Jönköpings läns museum