Zarządzono ekshumację Dalego

| Ciekawostki
Carl Van Vechten

Madrycki Sąd Najwyższy zarządził ekshumację Salvadora Dalego. Chodzi o pobranie próbek w celu potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Urodzona w 1956 r. w Figueres Maria Pilar Abel Martínez twierdzi bowiem, że jej matka, pokojówka, miała w 1955 r. potajemny romans z malarzem.

Zarządzając ekshumację, sąd podkreślił, że jest ona podyktowana brakiem innych biologicznych czy osobistych szczątków, do których Instytut Toksykologii mógłby porównać DNA Marii.

Dali zmarł 23 stycznia 1989 r. w rodzinnym Figueres. Pochowano go w krypcie w podziemiach Teatro-Museu Dalí.

Rodzina Martínezów od 2007 r. próbuje wykazać, że Maria jest córką Dalego (test na ojcostwo wykonany na podstawie próbek skóry i włosów z maski pośmiertnej dał niejednoznaczne rezultaty, zaś wyników przeprowadzonego 5 miesięcy później w Paryżu drugiego testu, przy którym pomagał przyjaciel i biograf Dalego Robert Descharnes, kobieta nigdy ponoć nie poznała).

Tarocistka podkreśla, że jej matka Antonia pracowała dla rodziny spędzającej część roku w Port Lligat, w pobliżu domu malarza. W 1955 r. pokojówka zrezygnowała z pracy i poślubiła innego mężczyznę. Później wielokrotnie mówiła córce, że Dali to jej ojciec. W czasie domniemanego romansu Dali był żonaty z Galą (para nie miała dzieci).

Martínez wytoczyła sprawę państwu hiszpańskiemu, któremu Dali zostawił swój majątek. Jeśli 61-latka udowodni, że rzeczywiście jest córką surrealisty, uzyska prawa do jego nazwiska i części majątku (wg hiszpańskich mediów, de facto będzie musiała o nie wystąpić). Sama Maria twierdzi, że nie chodzi jej o pieniądze, lecz o tożsamość. Chcę po prostu wiedzieć, kim naprawdę jestem, skąd pochodzę i do kogo przynależę.

Prawnik kobiety mówi, że nie ustalono jeszcze daty ekshumacji, ale niewykluczone, że odbędzie się jeszcze w lipcu. Fundacja Gali Dali nie udzieliła żadnego komentarza.

Salvador Dali ekshumacja test na ojcostwo Maria Pilar Abel Martínez