Najstarszy rzymski fort?

| Humanistyka
Tataryn77, CC BY-SA 3.0

We Włoszech, w pobliżu granicy ze Słowenią, odkryto strukturę, która prawdopodobniej jest najstarszym znanym rzymskim fortem. Już wcześniej znajdowano pozostałości starych fortów, jednak żaden nie leżał w dzisiejszych Włoszech. Szczegółowe badania nowo odkrytej struktury pomogą lepiej zrozumieć ewolucję rzymskiej armii, która przez kilkaset lat nie miała sobie równych.

Odkrycia dokonano za pomocą umieszczonego na helikopterze urządzenia Lidar (Light Detection and Ranging). Potwierdzono je następnie badaniami naziemnymi. Wstępnie wiadomo, że w pobliżu większego fortu – nazwanego San Rocco – Rzymianie zdubowali dwa mniejsze. Dotychczasowe analizy sugerują, że San Rocco powstał w 178 roku przed Chrystusem, może być zatem najstarszą taką strukturą. Niewykluczone, że San Rocco dał początek Triestowi, w pobliżu którego się znajduje.

Data założenia fortu zbiega się z datą podboju Istrii przez Rzym. Niewykluczone, że zadaniem fortu była ochrona miasta Tergeste (Triest) przed zagrożeniem z północy. Rzym przegrał pierwszą wojnę o Istrię, a budowa fortu w czasie drugiej wojny świadczy o determinacji Rzymian, by ta wojna była dla nich zwycięska.

Dzięki badaniom fortu naukowcy postarają się nie tylko poznać najwcześniejsze dzieje rzymskiej machiny wojennej. Spróbują też znaleźć dowody, że mamy do czynienia z fortem, o istnieniu którego wiemy ze źródeł pisanych.

San Rocco Rzym Imperium Rzymskie fort