Rekordowa kara za złe traktowanie zwierząt

| Ciekawostki
mape_s, CC

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) nałożył rekordowo wysoką karę w związku z podejrzeniami o złe traktowanie zwierząt i złamanie ustawy US Animal Welfare Act. Firma Santa Cruz Biotechnology zawarła z USDA ugodę, w ramach której zapłaci 3,5 miliona USD grzywny. Do USDA wpłynęły trzy zawiadomienia o niewłaściwym traktowaniu kóz wykorzystywanych do pozyskiwania przeciwciał. Inspektorzy agencji potwierdzili podejrzenia. W trakcie prowadzonego śledztwa okazało się też, ze z farm Santa Cruz Biotechnology, zniknęło tysiące zwierząt. O sprawie informowaliśmy już wcześniej.

Grzywna to jednak nie wszystkie konsekwencje, jakie Santa Cruz Biotechnology poniesie za znęcanie się nad zwierzętami. Cofnięto też rządową licencję na sprzedaż, kupno, handel i importowanie zwierząt. Zażądano też, by firma wyrejestrowała się jako jednostka badawcza używająca zwierzęta.

Cathy Liss, prezydent organizacji Animal Welfare Institute, mówi, że jest zaszokowana wysokością grzywny nałożonej na Santa Cruz. Dotychczas rekordową grzywną nałożoną za złe traktowanie zwierząt było 270 000 USD, które zapłaciła w 2011 roku firma Feld Entertainment, operator Ringling Brothers i Barnum & Bailey Circus.

Santa Cruz Biotechnology nie ujawnia, co stało się z tysiącami zwierząt, które zniknęły z jej farm. Nie wiadomo, czy zostały one sprzedane - to akurat jest mało prawdopodobne - czy też je zabito. Sprawa zaginięcia kóz odbiła się szerokim echem, a niektórzy naukowcy zaapelowali w mediach społecznościowych do bojkotu produktów tej firmy. Był wśród nich m.in. biolog Stephen Floor z University of California, którego laboratorium zaczęło szukać innych dostawców przeciwciał. Uczony mówi, że rezygnacja z dostawcy nie jest prosta, gdyż produkty różnych firm znacząco się różnią, zatem laboratoria zwykle korzystają z tego samego dostawcy, by mieć pewność, że prowadzone eksperymenty są powtarzalne. Myślę jednak, że każdy naukowiec chętnie podejmie dodatkowy wysiłek, by upewnić się, że prawa zwierząt są priorytetem dla dostawcy - mówi Floor.

Santa Cruz Biotechnology koza kara zwierzęta