Yahoo! ponownie bez szefa

| Technologia
PayPal

Scott Thompson, dotychczasowy dyrektor wykonawczy Yahoo!, odszedł z firmy. Przed tygodniem jeden z inwestorów Yahoo! poinformował, że w CV Thompsona znalazły się nieprawdziwe dane.

Thompson pełnił swoją funkcję od stycznia. Był trzecim szefem internetowego giganta w ciągu ostatnich trzech lat.

Nieprawdziwe informacje zawarte w CV zostały ujawnione przez Daniela Loeba, szefa funduszu inwestycyjnego ThirdPoint, który walczył o miejsca w zarządzie dla wyznaczonych przez siebie osób. Samemu Loebowi nie przyznano miejsca w zarządzie argumentując, że nie ma on odpowiedniego wykształcenia. Wówczas Loeb napisał do zarządu i Komisji Giełd list, w którym zauważył, że Scott Thompson, wbrew temu, co napisano w jego oficjalnej biografii, nie ukończył informatyki.

Cała sprawa zakończyła się po 10 dniach. Thompson już stracił pracę, a podczas najbliższego corocznego spotkania akcjonariuszy rezygnację złoży kilku innych menedżerów, w tym prezes rady nadzorczej Roy Bostock.

Thompsona tymczasowo zastąpił Ross Levinsohn, który dotychczas odpowiadał za wydział mediów w Yahoo!. Miejsce Bostocka zajmie Fred Amoroso.

Zdaniem analityków sytuacja w Yahoo! ulegnie tylko pogorszeniu. Firma od lat nie potrafi poradzić sobie z rosnącą konkurencją ze strony Google’a i Facebooka. Thompsonowi udało się przeprowadzić zmiany, które dawały nadzieję na zmianę sytuacji Yahoo!. Zwolnił 2000 osób i przeprowadził zmiany w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Dzięki tym działaniom wyniki finansowe za pierwszy kwartał bieżącego roku kalendarzowego były lepsze od oczekiwanych.

Jednak zdaniem Loeba, Thompson nie powinien ogłaszać zwolnień zanim nie przedstawi szczegółowych planów dotyczących rozwoju firmy. Loeb, który w przeszłości domagał się również odwołania Jerry’ego Yanga, uważa, iż Yahoo! powinno zostać sprzedane Microsoftowi.

Scott Thompson Yahoo! ThirdPoint Loeb