Spłonął Senator, jedno z najstarszych drzew na świecie

| Nauki przyrodnicze
magnificentfrigatebird

Na Florydzie spłonął Senator, jedno z najstarszych drzew na świecie i jednocześnie najstarszy znany cypryśnik błotny. Drzewo liczyło sobie około 3500 lat.

Drzewo nazwano „Senatorem“ na cześć senatora Mosesa Overstreeta, który w 1927 roku podarował państwu tereny, na których rosło. Utworzono z nich Big Tree Park. W 1929 roku prezydent Calvin Coolidge ogłosił Senatora pomnikiem narodowym.

Roślina liczyła sobie około 36 metrów wysokości. Wyróżniała się wysokością wśród otaczających ją drzew, a było to tym bardziej imponujące, że przetrwała wiele huraganów, w tym i ten, z 1925 roku, który ją złamał, skracając o 12 metrów.

Początkowo podejrzewano, że Senator został podpalony. Prawdopodobnie jednak padł on ofiarą sił natury. Przed dwoma tygodniami nad okolicą, w której rosło drzewo, przeszła burza. Śledczy stawiają hipotezę, że w drzewo trafił piorun i Senator zaczął się palić. Niestety, płonął wewnątrz i z zewnątrz nic nie było widać. Gdy ludzie zorientowali się w sytuacji, na ratunek dla Senatora było zbyt późno. Strażakom udało się za to uchronić przed płomieniami pobliskiego cypryśnika Lady Liberty, który liczy sobie około 2000 lat.

Senator drzewo cypryśnik błotny pożar Floryda