Z siecią na drony

| Technologia
OpenWorks Engineering

Amerykańskie Lotnictwo Wojskowe (US Air Force) poszukuje technologii bezpiecznego przechwytywania dronów. Tego typu urządzenia są zwykle wykorzystywane dla zabawy, jednak coraz częściej zdarzają się przypadki ich nielegalnego użycia - od podglądania ludzi, poprzez szmuglowanie do więzień zakazanych materiałów po naruszanie przestrzeni powietrznej lotnisk. Służby wywiadowcze zdobyły też informacje wskazujące, że niektóre grupy terrorystyczne pracują nad wykorzystaniem dronów w roli latających bomb czy przenoszenia za ich pomocą broni chemicznej.

W przypadku realnego zagrożenia ze strony terrorystów zestrzelenie drona może doprowadzić do eksplozji ładunku czy uwolnienia niebezpiecznych substancji chemicznych, dlatego US Air Force chce fizycznie przechwytywać lecące drony.
odpowiednią technologię oferuje brytyjska firma Open Works Engineering. Jej Skywall 100 to podobne do ręcznego granatnika przeciwpancernego urządzenie, które strzela w kierunku drona siecią. Ta oplata urządzenie i za pomocą spadochronu sprowadza je na ziemię. Zdaniem Roberta Bunkera, specjalisty ds. antyterroryzmu, istnieją dwa przypadki, gdy konieczne jest zatrzymanie drona - wojna i bezpieczeństwo publiczne. W tym drugim przypadku działania są znacznie trudniejsze, gdyż istnieje ryzyko zranienia osób postronnych.

Obecnie na całym świecie trwają prace nad radzeniem sobie z dronami. Próbuje się różnych metod, od przechwytywania ich przez ptaki, poprzez ostrzeliwanie laserem czy gumowymi pociskami. W każdym z takich przypadków, gdy mamy do czynienia z obszarem cywilnym, technologia musi zapewniać bezpieczeństwo, a spadający dron czy pocisk, który chybił, nie powinien zagrażać osobom postronnym. Inaczej ma się sprawa z obszarem działań wojennych. Istnieje technologia, która pozwala zestrzeliwać drony np. z broni maszynowej. Tutaj głównym problemem jest namierzenie i śledzenie zbliżającego się niewielkiego obiektu.

Skyfall 100 dron przechwytywanie sieć