Elop odchodzi z Microsoftu

| Technologia
Nokia

Microsoft przeprowadził zmiany organizacyjne. W ich wyniku z firmy odchodzi Stephen Elop, były szef Nokii, który wraz z wykupieniem przez Microsoft wydziału telefonów komórkowych Nokii trafił – po raz drugi w karierze – do giganta z Redmond.

W ramach zmian zmniejszono liczbę głównych wydziałów inżynieryjnych z czterech do trzech. Wydział Devices, którym zarządzał Elop, został włączony do kierowanego przez Terry'ego Myersona wydziału odpowiedzialnego za systemy operacyjne. Dwa pozostałe wydziały Microsoftu to Cloud & Enterprise kierowane przez Scotta Guthriego oraz Applications & Services, na którego czele stoi Qi Lu. Do wydziału Guthriego włączono też – stanowiące dotychczas osobną grupę – oprogramowanie dla biznesu, CMR i ERP.

Analitycy mają różne opinie co do ostatnich zmian w Microsofcie. Patric Moorhead, główny analityk w Moor Insights & Strategy zauważa, że Myerson ma teraz pod sobą olbrzymi wydział. Jest niemal zbyt duży, by nim skutecznie zarządzać - mówi. Z kolei Rob Helm z Directions on Microsoft uważa, że ostatnie ruchy oznaczają, iż microsoftowy wydział odpowiedzialny za sprzęt będzie głównym i najlepszym klientem grupy odpowiedzialnej za Windows. Zdaniem Moorheada ostatnie zmiany to kontynuacja olbrzymiej restrukturyzacji firmy, zapoczątkowanej w lipcu 2013 roku przez Steve'a Ballmera. Reorganizacja tak naprawdę nigdy się nie kończy. Koncerny z działów IT są bez przerwy reorganizowane - mówi analityk. I znowu Helm ma inne zdanie. Uważa on, że ostatnie wydarzenia w Microsofcie to prawdziwy początek „epoki Nadelli”. Satya Nadella został dyrektorem wykonawczym Microsoftu w lutym 2014 roku. Zastąpił na tym stanowisku Steve'a Ballmera. Helm zauważa, że Nadelli doradzali ludzie, którzy wcześniej byli bliskimi współpracownikami Gatesa czy Ballmera. Z czasem przechodzili oni do innych zadań czy zmieniali miejsce pracy. Dla Helma ostatnie zmiany to część tego samego procesu. Nadella rozpoczął swoje rządy w firmie takiej, jaką zorganizowali jego poprzednicy. Teraz zostawia w niej swój własny ślad - stwierdza Helm. Wiadomo, że w ciągu najbliższych miesięcy z Microsoftu odejdzie kilku weteranów. Będą wśród nich m.in. Eric Rudder odpowiedzialny za zaawansowane technologie i edukację, Kirill Tatarinov, który kierował działem produkującym oprogramowanie Dynamics oraz Mark Penn, szef wymierzonej w Google'a kampanii reklamowej Scroogled. Penn zakłada fundusz inwestycyjny Stagwell Group, który został finansowo wsparty m.in. przez Ballmera.

Stephen Elop Microsoft Satya Nadella