Wkrótce debiut Surface'a Pro

| Technologia
Microsoft

Surface Pro, tablet Microsoftu, który będzie korzystał z systemu Windows 8, trafi 9 lutego do sklepów w USA i Kanadzie. Jego ceny będą rozpoczynały się od 899 dolarów.

Surface od samego początku cieszył się sporym zainteresowaniem. Uwagę przyciągał interesujący wygląd oraz rozwiązania technologiczne. Tablet wywoływał kontrowersję, gdyż analitycy zastanawiali się, jak wpłynie on na współpracę Microsoftu z jego dotychczasowymi partnerami produkującym sprzęt.

Najpierw 24 października do sklepów trafił Surface RT. Urządzenie wykorzystujące procesor ARM i system Windows RT zostało przyjęty z mieszanymi uczuciami. Opinie na temat samego sprzętu są pozytywne, jednak oprogramowanie jest oceniana bardzo różnie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim stosunkowo niewielką liczbą programów dostępnych na Windowsową platformę ARM oraz interfejs systemu operacyjnego. Dlatego też trudno jest wyrokować o powodzeniu Surface'a Pro na podstawie wyników Surface'a RT.

Surface Pro to tablet korzystający z platformy x86 i systemu Windows. Będzie obsługiwał pełną gamę programów dostępnych dla najnowszego OS-u Microsoftu. Ponadto będzie bardziej wydajny od Surface'a RT, może zatem spotkać się ze znacznie lepszym przyjęciem niż pierwszy z tabletów. Poważną barierą w spopularyzowaniu urządzenia może okazać się jego wysoka cena. Jednak przy jej ustalaniu Microsoft musiał wziąć pod uwagę dobro stosunków ze swoimi partnerami, jak HP, Dell czy Lenovo. Sprzedawanie tabletu, który byłby konkurencyjny cenowo wobec ich produktów, mogłoby skłonić te firmy do zrewidowania swojej strategii rynkowej.

Surface Pro będzie korzystał z procesorów Core i5 oraz Core i7 oraz z 64 lub 128 gigabajtów przestrzeni na dane. Tablet będzie dostarczany z rysikiem Surface Pen. Opcjonalne klawiatury, Type Cover i Toch Cover, które są jednocześnie pokrowcami chroniącymi wyświetlacz, będą sprzedawane osobno w cenie, odpowiednio, 130 i 120 dolarów.

Surface Pro Windows 8 Microsoft tablet