Zmarła najstarsza osoba na świecie

| Ciekawostki

Dwunastego maja w wieku 116 lat i 311 dni w Nowym Jorku zmarła najstarsza osoba na świecie - Susannah Mushatt Jones. Kobieta urodziła się 6 lipca 1899 r. na farmie w Alabamie.

Obecnie najstarszym człowiekiem na świecie jest Emma Morano-Martinuzzi, która urodziła się 29 listopada 1899 r. w Civiasco. Tym samym Włoszka to ostatnia osoba na świecie urodzona przed 1900 r.

Pani Jones była trzecim z jedenaściorga dzieci i najstarszą córką Callie'ego i Mary Mushattów, którzy dzierżawili tę samą ziemię, na której wcześniej pracowali dziadkowie Susannah (zgodnie z danymi ze spisu, babcia, była niewolnica, żyła ponoć 117 lat). Rodzina wspomina także, że w żyłach superstulatki płynęła krew rdzennych Amerykanów.

W 1922 roku kobieta skończyła szkołę średnią i chciała podjąć studia nauczycielskie. Została nawet zakwalifikowana do programu kształcenia nauczycieli Tuskegee Institute's Teacher's Program, ale z powodu braku funduszy musiała zrezygnować ze swoich planów. W 1923 roku przeniosła się do Nowego Jorku i zaczęła pracować jako opiekunka do dzieci. Przez 5 lat była żoną Henry'ego Jonesa. Susannah nie miała własnych dzieci, dlatego pomagała dzieciom rodzeństwa (finansowała np. ich kształcenie).

Mushatt Jones była niewidoma, częściowo głucha i jeździła na wózku. Przyjmowała wyłącznie leki na nadciśnienie i multiwitaminy. Ślepotę zdiagnozowano u niej w wieku 100 lat. Nie chciała się poddać operacji usunięcia zaćmy, odmówiła też wszczepienia rozrusznika. Nigdy w życiu nie przeszła mammografii ani kolonoskopii. Z lekarzem pierwszego kontaktu spotykała się 3-4 razy do roku.

Rekordzistka nie piła ani nie paliła. Spała za to ok. 10 godzin, dodatkowo ucinała sobie drzemki w ciągu dnia. Uwielbiała bekon. Jadła go codziennie na śniadanie, a także w ramach innych posiłków.

Ostatnie lata życia spędziła w domu opieki na Brooklynie (Vandalia Senior Center). Certyfikat Księgi rekordów Guinnessa, który potwierdzał, że jest najstarszą osobą na świecie, przekazano jej 3 lipca 2015 r.

By lepiej sobie wyobrazić, jak długo seniorka żyła, wystarczy powiedzieć, że urodziła się jeszcze za panowania królowej Wiktorii i była świadkiem rządów 20 prezydentów USA.

 

Susannah Mushatt Jones najstarszy człowiek Księga rekordów Guinnessa