W obronie Microsoftu

| Technologia

Podczas gdy najwięksi gracze na rynku bezpieczeństwa IT – Symantec i McAfee – krytykują Microsoft za zabezpieczenia zastosowane w jądrze 64-bitowej wersji Windows Vista, mniejsze firmy stają po stronie giganta z Redmond.

Zdaniem Symanteca i McAfee, technologia Microsoftu, która broni dostępu do jądra systemu, służy wyeliminowaniu konkurencji z rynku i promowaniu własnych rozwiązań antywirusowych firmy Gatesa.

Producenta Windows wzięli w obronę inni twórcy oprogramowania antywirusowego. Twierdzą oni, że stosowane zabezpieczenia nie przeszkadzają ich programom w skutecznej pracy, a krytykę ze strony większych konkurentów tłumaczą ich lenistwem i chęcią wywołania sensacji. Przedstawiciele firmy Sophos uważają, iż problemy Symanteca i McAfee wynikają z ich własnych błędów.

Symantec i McAfee krytykują HIPS [technologia wykrywania włamań – red.], ponieważ nie tworzyli swoich programów z myślą o zastosowaniu ich w 64-bitowym środowisku – mówi Richard Jacobs z Sophosa. Dodaje przy tym, że jego firma radzi sobie w tej sytuacji doskonale.

Kolejną firma, która broni Microsoftu jest eEye Digital Security, znana z tego, że zwykle ostro krytykuje firmę Gatesa. Ross Brown, szef eEye, stwierdził, że Microsoft po prostu dodaje kolejny składnik, który przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa systemu, a McAfee i Symantec stosują przestarzałe technologie ochrony i powinny nauczyć się współpracować z nowymi rozwiązaniami koncernu z Redmond.

Symantec McAfee Sophos eEye Microsoft Windows Vista HIPS