TSMC obawia się chińskiej konkurencji

| Technologia
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

Przewodniczący rady nadzorczej TSMC, Morris Chang, ostrzega, że chińscy producenci elektroniki stanowią coraz większe wyzwanie dla TSMC. Są oni wspierani przez rząd w Pekinie i coraz powszechniej inwestują w nowoczesne linie produkcyjne.

Większość nowych linii pracujących z plastrami o średnicy 12 cali będzie wykorzystywała technologie 28 nanometrów i nowocześniejsze. Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku TSMC oferuje szeroką gamę produktów i technologii, by mierzyć się z rosnącą konkurencją ze strony Chin. Co roku 10% budżetu na prace badawczo-rozwojowe tajwańskiego giganta jest przeznaczane na poszerzenie gamy produktów. W ostatnim czasie w ofercie firmy znalazły się wbudowane pamięci flash (eFlash) i czujniki. TSMC od sześciu lat wykorzystuje technologię 28 nm i oferuje obecnie sześć różnych procesów technologicznych z jej udziałem, dzięki czemu może spełniać różne wymagania klientów.

Chang uważa, że TSMC poradzi sobie z zagrożeniem ze strony rosnących w siłę chińskich konkurentów. I najwyraźniej to właśnie oni są obecnie jego największym zmartwieniem, gdyż - jak mówi - Intel czy Samsung to producenci IDM (integrated device manufacturers), ponadto znaczną część produkcji przeznaczają na własne potrzeby. Obecny model działalności TSMC ma zapewnić firmie dobrą pozycję na rynku.

TSMC Chiny elektronika konkurencja