TURBINE i miliony zarażonych komputerów

| Bezpieczenstwo IT
practicalowl, CC

Glenn Greenwald, opierając się na materiałach przekazanych przez Edwarda Snowdena, informuje, że NSA korzysta ze szkodliwego oprogramowania, które pozwala Agencji na zainfekowanie milionów komputerów i automatyczne zbieranie znajdujących się na nich informacji.

Początkowo oprogramowanie takie powstało na potrzeby szpiegowania kilkuset trudnych do inwigilacji celów, które nie mogły być monitorowane za pomocą tradycyjnych metod. Z czasem jednak eksperci z NSA stworzyli olbrzymi zautomatyzowany system TURBINE, dzięki czemu inwigilacji można dokonywać przy minimalnym udziale człowieka.

Greenwald informuje, że infrastruktura wykorzystywana przy TURBINE znajduje się w kwaterze głównej NSA w Maryland oraz w bazach w Wielkiej Brytanii i Japonii. Wydaje się również, że istotną rolę w programie odgrywa brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ. Z przekazanych informacji dowiadujemy się również, że w niektórych przypadkach NSA wykorzystywała fałszywe serwery Facebooka, by zarazić wybrane cele. Instalacja szkodliwego oprogramowania trwa zaledwie osiem sekund, a malware jest w stanie m.in. przechwytywać dźwięk z mikrofonów i wykonywać zdjęcia za pomocą wbudowanych kamer.

TURBINE NSA szkodliwe oprogramowanie