Model 3 wielkim przebojem Tesli?

| Technologia
Tesla

W ciągu zaledwie 72 godzin klienci zamówili 276 000 sztuk Tesli Model 3.I to pomimo tego, że każdy zamawiający musi zapłacić 1000 dolarów za rezerwację. Wszystko wskazuje na to, że nowy samochód Tesli stanie się wielkim przebojem.

Na popularność elektrycznego sedana średniej wielkości z pewnością wpłynęła jego cena. Określono ją - przed zwolnieniami podatkowymi i innymi rządowymi ulgami - na 35 000 dolarów. Dotychczas za samochody Tesli trzeba było płacić dwukrotnie więcej.

Chętni na zakup Model 3 będą musieli poczekać na odebranie samochodu do drugiej połowy przyszłego roku. Cierpliwość zostanie wynagrodzona 5-miejscowym sedanem zdolnym do przejechania 346 kilometrów na pojedynczym ładowaniu, który od 0 do 100 km/h przyspiesza w mniej niż 6 sekund.

Model 3 ma wszelkie szanse, by pobić rekordy popularności. W 2015 roku BMW sprzedało w USA 95 000 sztuk swoich sedanów z serii 3. Model 3 to samochód podobny wielkością oraz ceną i wszystko wskazuje na to, że pobije konkurencję na głowę. Pod warunkiem, że Tesla będzie w stanie wyprodukować odpowiednią liczbę samochodów. Trzeba tutaj zauważyć, że zamówienie wspomnianych 276 000 sztuk oznacza dla Tesli wpływy w wysokości 11,6 miliarda USD (Elon Musk uważa, że rzeczywista średnia cena Model 3 wraz z dodatkowym wyposażeniem wyniesie 42 000 USD). Ubiegłoroczne wpływy Tesli to około 4 miliardów dolarów. To pokazuje skalę wyzwania, które stoi przed firmą.

W całej swojej historii Tesla sprzedała 110 000 pojazdów, w większości był to sedan Model S. Firma niejednokrotnie miała problemy ze swoimi mocami produkcyjnymi. Dzięki olbrzymiemu zainteresowaniu pojazdem Model 3 Tesla może zrealizować założony przez Muska cel sprzedaży 500 000 samochodów do roku 2020. Pod warunkiem, że znacząco zwiększy moce produkcyjne. Trzeba też pamiętać, że rezerwacja nie oznacza zamówienia. Te klienci będą składali później, zapewne więc część z nich się rozmyśli.

Tesla Model 3 samochód elektryczny