Samsung pokazuje karty UFS

| Technologia
Samsung

Samsung jako pierwszy rozpocznie sprzedaż kart UFS. To karta korzystająca z nowego standardu, który jest następcą microSD. UFS (Universal Flash Storage) ma zastąpić karty eMMC oraz SD. Nowy standard oferuje nawet 5-krotnie szybszy transfer danych niż jego poprzednicy.

UFS jest wspierany przez duże firmy technologiczne, jednak dotychczas żadna z nich nie zdecydowała się na rozpoczęcie sprzedaży swoich produktów w tym standardzie. Samsung jest pierwszy. Karty UFS wyglądają bardzo podobnie do kart microSD, jednak mają złącza na środku, a nie na dole.

Największa i najważniejsza różnica pomiędzy oboma standardami tkwi w prędkości transferu danych. W przypadku kart USF Samsunga odczyt danych odbywa się z prędkością do 530 MB/s a zapis do 170 MB/s. Obie wartości są znacznie większe od transferów oferowanych przez karty microSD.

Odczytywanie losowo rozmieszczonych danych również przebiega szybciej. Samsung informuje, że jego 256-gigabajtowa karta UFS pracuje z prędkością odczytu do 40 000 IOPS, podczas gdy przeciętna karta microSD oferuje około 1800 IOPS. Jeszcze większa różnica istnieje pomiędzy prędkościami zapisu. W przypadku UFS jest to 35 000 IOPS, w przypadku typowej karty microSD - 100 IOPS.

Użycie karty UFS wymaga wykorzystania kompatybilnych czytników. Obecnie Samsung wykorzystuje format USF w telefonach Galaxy S6 i S6 Edge, które mają wbudowaną pamięć UFS.

Samsung będzie sprzedawał karty UFS o pojemnościach 32, 64, 128 i 256 gigabajtów. Firma nie zdradza, kiedy będą dostępne, ani ile będą kosztowały.

UFS karta pamięci Samsung microSD