US-CERT radzi zainstalować alternatywę dla Internet Explorera

| Bezpieczenstwo IT
Microsoft

US-CERT (Computer Emergency Readiness Team) wydał zalecenie dla użytkowników Windows XP, którzy chcą używać tego systemu po kwietniu, kiedy to Microsoft zakończy wsparcie dla leciwego systemu i nie będzie łatał znalezionych w nim dziur. Użytkownicy, którzy będą używali Windows XP po zakończeniu wsparcia mogą uniknąć części związanego z tym ryzyka, korzystając z innej przeglądarki niż Internet Explorer - stwierdzili eksperci z US-CERT. Wersje innych przeglądarek dla Windows XP będą jeszcze przez jakiś czas wspierane. Użytkownicy powinni sprawdzić terminy wsparcia na witrynie wybranej przez siebie alternatywnej przeglądarki- czytamy.

Wsparcie dla IE jest związane z systemem operacyjnym, na którym zainstalowana jest przeglądarka. Gdy zatem Microsoft przestanie dostarczać poprawki dla Windows XP, nie będzie aktualizowana zainstalowana w nim firmowa przeglądarka. Nawet mimo faktu, że użytkownicy IE7 czy IE8 korzystający z nowszych systemów Microsoftu będą mieli zapewnione łaty dla przeglądarki.

Wsparcie dla IE6 zostanie zakończone w przyszłym miesiącu i dotyczyć będzie wersji na wszystkie systemy operacyjne.

Przeglądarki są ulubionym celem ataku cyberprzestępców. To właśnie za ich pośrednictwem najczęściej atakowane są systemy operacyjne. Dlatego też jest niezwykle istotne, by w sytuacji, w której używamy niezałatanego systemu mieć do dyspozycji przeglądarkę z najnowszymi poprawkami.

Google już zapowiedział, że Chrome działająca pod kontrolą Windows XP będzie wspierana co najmniej do kwietnia przyszłego roku. Mozilla odmówiła podania konkretnej daty zakończenia wsparcia, ale jej przedstawiciele przypomnieli, że dotychczas nie poinformowali o tym, iż mają zamiar przestać produkować łaty dla Firefoksa dla Windows XP. Podobnie ma się sytuacja z Operą.

Większość użytkowników Windows XP używa prawdopodobnie Internet Explorera 8, który został dostarczony w ramach automatycznej aktualizacji na początku 2012 roku. Osoby takie powinny pamiętać, że już w kwietniu, wraz z końcem wparcia dla systemu operacyjnego zostanie zakończone też wsparcie dla przeglądarki.

US-CERT Windows XP Internet Explorer