Księżniczka z Syberii miała raka piersi i uśmierzała ból konopiami

| Humanistyka

Zmumifikowana księżniczka z Ukoku (nazwana po ściętym wieczną zmarzliną płaskowyżu gór Ałtaj, gdzie ją znaleziono) zmarła w wieku 25 lat na raka piersi. Wiele wskazuje na to, że ból uśmierzała za pomocą konopi. Rosyjscy naukowcy podkreślają, że dzięki niej lepiej zrozumiano kulturę Pazyryku.

Konopie, za pomocą których radziła sobie z chorobą, prowadziły do zmienionego stanu umysłu. Przez to członkowie społeczności myśleli, że księżniczka ma kontakt ze światem duchów.

Po przeprowadzeniu w Nowosybirsku rezonansu magnetycznego Andriej Letjagin i Andriej Sawelow z syberyjskiej filii Rosyjskiej Akademii Nauk Medycznych odkryli, że od dzieciństwa lub wieku dojrzewania kobieta cierpiała na zapalenie kości i szpiku. Niedługo przed śmiercią doznała też urazów odpowiadających upadkowi z wysokości, np. z konia (chodzi o przemieszczenia stawów i złamania czaszki). To jednak nie wszystko, eksperci zauważyli bowiem, że wkrótce po przekroczeniu dwudziestki [księżniczka] zapadała na inną poważną chorobę - raka piersi. Autorką podsumowania historii medycznej zmarłej, które ukazało się na łamach pisma Science First Hand, jest prof. Natalia Polosmak (to ona odkryła w 1993 r. szczątki ludzkie z kurhanów).

W czasie obrazowania gruczołów mlekowych zwróciliśmy uwagę na asymetryczną strukturę [...]. Mieliśmy do czynienia z guzem pierwotnym w prawej piersi i przerzutami w prawych węzłach pachowych. W pierwszych trzech kręgach piersiowych odnotowano spadek intensywności sygnału MRI, co [również] może odpowiadać metastazie. Jestem całkiem pewien diagnozy - miała raka i była skrajnie wyniszczona. Biorąc pod uwagę jej wysoką pozycję społeczną oraz informacje uzyskane przez naukowców podczas badania mumii elity z Pazyryku, nie znajduję innego wyjaśnienia. Tylko nowotwór mógłby zadziałać w ten sposób - twierdzi Letjagin.

W oparciu o najnowsze badania i dane nt. zawartości żołądków pochowanych z księżniczką koni Polosmak odtworzyła ostatnie miesiące życia kobiety. Gdy przybyła w październiku do obozu zimowego w Ukoku, miała IV stadium raka piersi. Bardzo cierpiała i zażywała substancje odurzające [...]. Osłabiona fizycznie spadła z konia i doznała poważnych urazów. Spadła na prawą stronę, uderzając w ziemię prawą skronią, ramieniem i biodrem. Jej prawa dłoń nie ucierpiała, bo była przyciśnięta do boku; w tym czasie była już zapewne nieczynna. Wskutek wypadku rozwinął się obrzęk.

Antropolodzy sądzą, że jedyną rzeczą, jaka mogła zmusić poważnie chorą i słabą kobietę do dosiadania konia, była migracja do obozu zimowego. Interesujące jest to, że ziomkowie nie zostawili jej na pewną śmierć ani nie zabili [...]. Naukowcy przekonują, że to kolejny dowód na zajmowaną przez kobietę wysoką pozycję. Choć nazywa się ją księżniczką, tak naprawdę mogła być szamanką.
Po przyjeździe na płaskowyż prawdopodobnie cały czas leżała. Przed pochówkiem w połowie czerwca (stwierdzono to na podstawie zawartości żołądka koni) jej ciało przechowywano prawdopodobnie ok. 2-3 miesięcy.

Polosmak przypomina, że w komorze grobowej kobiety znaleziono skrzynkę z konopiami. Księżniczka czy szamanka nie została pochowana z innymi, ale w położonym na uboczu, dobrze widocznym kurhanie. Niewykluczone więc, że nie należała do najbliższej rodziny, ale była jakoś powiązana z Sakami z Pazyryku. Polosmak dywaguje, że to wskazówka świadcząca o jej celibacie i specjalnym statusie. Znaczący jest też fakt, że kobietę pogrzebano z 3 końmi, podczas gdy w normalnej sytuacji wystarczyłby jeden.

Ukok Pazyryk księżniczka szamanka rak piersi przerzuty rezonans magnetyczny Andriej Letjagin Andriej Sawelow Natalia Polosmak