Blu-ray i HD-DVD na jednej płycie

| Technologia

Za tydzień, 26 września, Warner będzie pierwszą wytwórnią, która rozpocznie jednoczesną sprzedaż swojego filmu na płytach trzech różnych formatów: DVD, Blu-ray i HD-DVD. Inżynierowie wytwórni pracują jednak nad znacznie tańszym rozwiązaniem. Alan Bell i Lewis Ostrower próbują stworzyć płytę, która pozwoli na zapisanie filmów we wszystkich wymienionych formatach.

Zarówno Blu-ray jak i HD-DVD korzystają ze światła o długości fali 405 nanometrów. Dane na płycie Blu-ray zapisywane są na głębokości 0,1 milimetra od powierzchni dysku, a HD-DVD - 0,6 mm. Inżynierowie planują stworzenie pewnego rodzaju lustra weneckiego. Światło lasera odbijane byłoby przez warstwę Blu-ray na tyle intensywnie, że po włożeniu płyty do odtwarzacza dla tego właśnie formatu, możliwy byłby odczyt zapisanych danych. Jednocześnie jednak przenikałoby do leżącej niżej warstwy HD-DVD, pozwalając na odczyt danych w tego typu napędach. Dane DVD zapisywane byłyby natomiast na drugiej stronie płyty.

Sama produkcja takiej trójformatowej płyty będzie z pewnością droższa niż każdego z pojedynczych krążków. Oszczędności jednak pojawią się w momencie jej tłoczenia oraz dystrybucji i sprzedaży.

Warner Blu-ray HD-DVD płyta trójformatowa