Gotuj z Watsonem

| Technologia
IBM

Superkomputer Watson, który zyskał rozgłos wygrywając z ludzkimi mistrzami w Jeopardy! (pol. Jeden z dziesięciu) nabywa nowych umiejętności. Przez kilka ostatnich lat inżynierowe IBM-a wpajali mu wiedzę z genetyki nowotworów. W wolnych chwilach Watson uczył się... gotować.

Dzięki współpracy z magazynem Bon Appetit Watson może wykorzystywać około 9000 recept, analizować je i, w zależności od stylu, w jakim każemy mu gotować, proponować własne zestawy składników do nowych potraw. Superkomputer wykorzystuje nie tylko bazę Bon Appetit ale też własną wiedzę na temat smaków, dzięki czemu określa, co będzie do siebie pasowało.

Jeszcze w ubiegłym roku Watson skupiał się tylko na łączeniu składników. Z okazji amerykańskiego Święta Niepodległości podawał sugestie np. połączenia jagód i majeranku w pasztecie. Profesjonalni kucharze musieli wymyślić, w jaki sposób połączyć proponowane składniki. Jednak od tamtej pory Watson sporo się nauczył i teraz podaje cały przepis, wraz z instrukcją wykonania.

Twórcy superkomputera wierzą, że zainspiruje on ludzi nowymi, zaskakującymi połączeniami smaków. Dlatego też stworzyli aplikację, dzięki której każdy może skorzystać z porad Watsona. Niestety, aplikacja nie została jeszcze upubliczniona, jednak można zgłosić się do testów wersji beta.

Watson superkomputer Bon Appetit gotowanie