200 miilionów użytkowników Windows 10

| Technologia
Microsoft

Niezależne badania potwierdziły, że Windows 10 używa już 200 milionów internautów. Najnowszy system Microsoftu bardzo szybko zdobywa nowych użytkowników. Wystarczyło pół roku od oficjalnej premiery, by Microsoft mógł ogłosić, iż został on zainstalowany 200 milionów razy. W samym styczniu system zwiększył swoje rynkowe udziały o 1,9 punktu procentowego. Pod tym względem rekordowy był sierpień, gdy rynkowe udziały OS-u zwiększyły się o 4,8 pp.

Przyczyną gwałtownego, dwukrotnie większego niż w grudniu, wzrostu Windows 10 może być fakt, że podczas świąt użytkownicy nabyli wiele nowych urządzeń i uruchomili na nich najnowszy system Microsoftu. Z danych Net Applications dowiadujemy się, że obecnie do Windows 10 należy 11,9% rynku systemów operacyjnych i 13,1% rynku Windows. Oznacza to, że Windows 10 jest wciąż mniej popularny niż Windows 8/8.1 do których to systemów należy 14,5% rynku Windows.

Inna firma badająca internet, StatCounter, podaje bardzo podobne dane. Z dostarczonych przez nią informacji wynika, że do Windows 10 należy 13,7% rynku, a w grudniu udziały tego OS-u wzrosły o 1,8 pp. Różnice danych pomiędzy NetApplications a StatCounter wynikają z nieco innej metodologii pomiarów. NetApplications stara się zliczać użytkowników, StatCounter przywiązuje większą wagę do aktywności.

Microsoft założył, że do połowy 2018 roku Windows 10 będzie zainstalowany na miliardzie urządzeń.

Windows 10 użytkownik statystyka