Wiemy, jak Microsoft będzie wspierał Windows 10

| Technologia
Microsoft

Gdy Microsoft ogłosił, że Windows 10 będzie wspierany przez „czas życia urządzenia” specjaliści zachodzili w głowę, jakie to zmiany w cyklu wsparcia szykuje koncern z Redmond. Teraz dowiadujemy się, że wsparcie dla Windows 10 będzie wyglądało podobnie, jak dla dotychczasowych wersji OS-u. Użytkownicy najnowszego systemu operacyjnego będą mogli liczyć na wsparcie do października 2025 roku. Będzie ono obejmowało 5 lat wsparcia podstawowego i 5 lat – rozszerzonego.

Na tym jednak kończą się podobieństwa do dotychczasowego modelu. Microsoft wdraża nowy model nazwany „Windows as a service”. W jego ramach będzie na bieżąco dostarczał nowe rozszerzenia, funkcje czy narzędzia. Jeszcze w przypadku Windows 8 nowe funkcje trafiły do systemu dopiero po 12 miesiącach, wraz z premierą wersji 8.1. W oświadczeniu Microsoftu czytamy też, że każda aktualizacja będzie bazowała na aktualizacjach wcześniejszych. Aktualizacje będzie można instalować pod warunkiem, że zainstalowano wcześniejsze. Urządzenie nie zostanie zaktualizowane, jeśli jego konfiguracja sprzętowa będzie niekompatybilna, będzie mu brakowało najnowszych sterowników lub też będzie już po okresie wsparcia zapewnianego przez producenta OEM. Ostatnie stwierdzenie jest czymś nowym, gdyż wskazuje na powiązanie wsparcia dla systemu z wsparciem udzielanym przez producenta sprzętu. Wyjaśnia ono wcześniejszą informację o „wspieranym okresie życia urządzenia”.

Steve Kleynhans, analityk firmy Gartner wyjaśnia, że koncern z Redmond chce jedynie szczegółowo opisać swoją politykę. Firma będzie dostarczała wsparcie przez 10 lat, a dla biznesu z pewnością zaoferuje wydłużenie tego okresu. Problemem mogą jednak okazać się urządzenia użytkowników indywidualnych. Na rynku działa tak wielka liczba producentów sprzętu, że w pewnym momencie, po zamontowaniu w komputerze dodatkowego urządzenia czy zainstalowaniu na smartfonie nowych sterowników, może okazać się, że są one niekompatybilne z Windows 10. Stąd też wspomniane przez Microsoft zastrzeżenie o „wspieranym czasie życia urządzenia”.

Windows 10 wsparcie Microsoft