Wkrótce koniec wsparcia oryginalnej wersji Windows 10

| Technologia

Microsoft ustalił datę końca wsparcia dla oryginalnej wersji Windows 10 oznaczonej numerem 1507. Edycja, która zadebiutowała w połowie 2015 roku, wkrótce zniknie z listy systemów, dla których koncern przygotowuje poprawki.

Przed dwoma miesiącami Microsoft przedłużył wsparcie tej wersji i zapowiedział zakończenie go w maju, a nie w marcu. Teraz wiemy, że na ostatnie poprawki można będzie liczyć 9 maja. Kolejna na liście do zakończenia wsparcia jest wersja 1511.

Stopniowe kończenie wsparcia dla kolejnych edycji Windows 10 – dotychczas ukazały się cztery edycje tego OS-u – to ważna część firmowego modelu software-as-a-service. Dotychczas koncern każdą z edycji każdego z systemów wspierał przez 10 lat, co powodowało, że przez dekadę musiał przygotowywać poprawki dla coraz większej liczby wersji tego samego OS-u. Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu dekady debiutowały 2-3 systemy operacyjne, utrzymanie takie systemu musiało być niezwykle trudne, kosztowne i pracochłonne.

Teraz uznano, że poszczególne wersje będą wspierane przez około 18 miesięcy. Chyba, że powtórzy się sytuacja taka, jak z wersją 1507, kiedy to zdecydowano się na wydłużenie wsparcia między innymi dlatego, że w roku 2016 udostępniono tylko jedną wersję - 1607. Kolejna edycja, 1511, może zostać usunięta z listy wsparcia już w październiku bieżącego roku.

Microsoft wdraża model zgodnie z którym jednocześnie wspiera jedynie dwie edycje systemu po uznaniu ich za CBB (Current Branch for Business). W modelu tym po ukazaniu się edycji N+2 (czyli drugiej po najstarszej wspieranej), w ciągu około 60 dni kończy się wsparcie dla edycji N, dotychczasowa edycja N+1 staje się edycją N, a edycja N+2 zostaje edycją N+1 i cykl się powtarza. Zgodnie z nim dotychczasowa edycja N (1507) zniknie z łańcucha aktualizacji w maju. Edycją N zostanie ta oznaczona numerem 1511, a N+1 będzie udostępniona w sierpniu ubiegłego roku wersja 1607. Z kolei wersja 1703 z bieżącego miesiąca zostanie oznaczona jako N+2. Za cztery miesiące, w sierpniu, N+2 – czyli 1703 – zostanie uznana za CBB i od tego czasu w czasie 60 dni zakończone zostanie wsparcie dla N.

Użytkownicy, którzy wciąż posiadają wersję 1507 powinni do 10 maja zaktualizować ją do którejś z późniejszych edycji. Inaczej nie będą otrzymywali poprawek i rozszerzeń. Jedynym wyjątkiem są tutaj użytkownicy edycji LTSB (Long-term Servicing Branch). To osobny sposób udostępniania poprawek, dostępny tylko dla organizacji korzystających z wersji Windows 10 Enterprise.

Jeśli chcemy sprawdzić, którą wersją Windows 10 dysponujemy, powinniśmy w dolnym lewym rogu ekranu kliknąć na ikonę lupy, w pasku wyszukiwania wpisać cmd i nacisnąć Enter. Pojawi się okienko, w którym po wpisaniu komendy winver i naciśnięciu Enter otrzymamy informacje o aktualnie zainstalowanej wersji. Powinna być to wersja 1607 lub, u tych użytkowników, którzy zainstalowali najnowszy zestaw aktualizacji o nazwie Creators Update, wersja 1703.

Windows 10 wsparcie wersja aktualizacja