Windows 7 na ARM

| Technologia
ARM

Podczas odbywających się właśnie targów CES 2011 Mike Anguilo z Microsoftu zaprezentował pełną wersję Windows działającą na układach ARM. Zgromadzeni mogli zobaczyć Windows 7 pracujący na procesorach ARM trzech różnych producentów - Qualcommu, Texas Instruments i Nvidii. O tym, jak ważna dla Microsoftu stała się architektura ARM może świadczyć fakt, że pokaz Anguilo odbył się podczas przemówienia Steve'a Ballmera, które otwierało CES 2011.

Podczas swojego wystąpienia prezes Microsoftu zapowiedział, że następna wersja Windows będzie pracowała na kościach typu SoC (system on a chip). Tego typu układy wykorzystywane są przede wszystkim w urządzeniach przenośnych, a około 80% z nich wykorzystuje architekturę ARM. Oczywiście przyszły Windows będzie również działał na innych SoC, takich jak Atom Intela oraz Fusion AMD.

Co prawda microsoftowy Windows Phone 7 działa na architekturze ARM, ale jest to system przygotowany specjalnie pod kątem smartfonów. Tymczasem  pełny Windows pracujący z ARM będzie działał na większych urządzeniach, takich jak tablety czy netbooki.

Windows 7 ARM CES 2011