Windows 7 Beta 1 (jednak) dla każdego

| Technologia

Windows 7 Beta 1 można już pobrać z serwera Microsoftu. O godzinie 21 czasu polskiego powinien on być również dostępny na witrynie www.microsoft.com/windows7. Niestety, systemu nie będą mogli zainstalować (informacja nieaktualnaI) wszyscy posiadacze odpowiedniego (CPU 1 GHz, 1 GB RAM, nagrywarka DVD, karta graficzna obsługująca DX9 ze 128 megabajtami pamięci) sprzętu komputerowego. Wersja Beta 1 została przygotowana jako aktualizacja, a więc zainstaluje się tylko na maszynach z systemem Windows Vista SP1..

Ponadto Microsoft przygotował tylko 2,5 miliona kluczy aktywacyjnych, które trafią do pierwszych 2,5 miliona osób, które pobiorą system. Tylko OS z kluczem aktywacyjnym będzie działał do końca lipca 2009 roku. Bez klucza system przestanie pracować po 30 dniach. Na szczęście, podobnie jak miało to miejsce w przypadku Windows Visty, czas działania systemu będzie można legalnie wydłużyć trzykrotnie po 30 dni. Za każdym razem, gdy w linii komend wpiszemy "slmgr -rearm" będziemy mogli używać Bety 1 przez 30 dni od dnia wpisania komendy. Możliwe jest więc wykorzystywanie OS-u bez klucza przez 120 dni.

Wersja Beta jest odpowiednikiem Vista Ultimate, a więc najbardziej rozbudowaną edycją systemu. Niestety, nie przygotowano jej w języku polskim. Do wyboru będą wersje angielska, niemiecka, japońska, arabska i hindi.

Na koniec ostrzeżenie - w dołączonym do Windows 7 Media Playerze 12 odkryto błąd, w wyniku którego nieodwracalnemu uszkodzeniu ulegają pliki MP3. Jak ostrzega Microsoft, gdy pliki MP3 są dodawane (automatycznie lub ręcznie) do Windows Media Playera lub Windows Media Center, albo gdy metadata pliku jest edytowana za pomocą Windows Explorera, kilka sekund nagrania może zostać na stałe usunięte z pliku.

Koncern zaleca więc, aby przed zainstalowaniem Windows 7 Beta 1 utworzyć kopie zapasowe wszystkich plików MP3, później, klikając na każdy z nich z osobna w Windows Explorerze, nadać mu status "read-only", a na koniec kliknąć zakładkę "General" i zaznaczyć pole "read-only".
Microsoft przygotował odpowiednią poprawkę, nie jest jednak jasne, czy zostanie ona automatycznie pobrana po zainstalowaniu nowej edycji Windows.

Aktualizacja:

Wbrew naszym wcześniejszym informacjom, Windows 7 Beta 1 został udostępniony również w wersji instalacyjnej, która umożliwia zainstalowanie systemu na czystym dysku.

Windows 7 Beta 1